08/12/2009 20:19
1942 Yılında Afganistan’ın Cevizcan Vilayeti Kızlayak Kasabasında dünyaya geldi.

İlk ve Orta okul eğitimini Kızılayakta tamamlayan Abdulkerim Mahdum, babası Seracettin Mahdum tarafından özel olarak eğitilmiştir.

Babası Seracettin Mahdumum 14 yaşında kaybeden Abdulkerim aile yönetimini küçük yaşta devralmıştır.

Bu Süre zarfından Afganistan’ın küzeyinde bulunan Türk halkının ileri gelenleri ile bu yaşlarda tanışan ve bu dönemden itibaren kendisini göstermeye başlayan Abdulkerim Mahdum, Halkın ve ileri gelenlerinde büyük ısrarı sonucu 1968 yılında milletvekili seçilir.

Başken Kabil’e tayını çıkan ve Afganistan’da en genç milletvekili ünvanına sahip olur.

26 yaşında meclise giren Abdulkirem Mahdum Afganistan’da hiçbir boy gözetmeksizin tüm Türk milletine eksiksiz hizmet vermeye çalışmıştır.

Milletvekilliği döneminde aileler arasındaki sıcak diyaloklarının da elvermesiyle Afgan Kralı Zahirşah’ın da en yakın adamlarından biri olarak biliniyordu.

İki dönemlik parlementoda millitvekilliği yapan Mahdum, Türk halkına en belirgin hizmetlerinden biri Okullurda Türk dilinde eğitim almasına sağlamış, Afgan radyosunda Türkmen ve Özbek dilinde ikişer saat yayın hakkı almıştır.

Bunların dışında Afganistan’da Türklerin yoğunlukta yaşadığı küzey bölgesi için 37 proje hazırlamıştır.

Bu hazırladığı porjeler arasında altyapı çalışmaları, yol, köprü, okul ve barajların kurulması ve kanallar gibi bir çok proje yer alıyordu.

Başken Kabilde eğitim alan Türk öğrencilere karşılıksız burs sağlayan Mahdum hatta bazı öğrencileri ailelerinden zorla alarak yüksek okullurda okutulmasını sağladı.

Kral Zahir Şah, yeğeni ve aynı zamanda damadı olan Muhammet Davut Şah tarafından devrilmesiyle Afgan hükümeti ile ilgisini kesen Abdulkerim Mahdum, ülkede çeşitli boylar tarafından gizli olarak partiler kurulduğunun farkına varır ve Türk boylarının da yer aldığı ‘’Erkin Türkistan’’ isminde bir Türk partisi kurmuştur.

Ülkede durumun giderek kötüye gittiğini bilir ve dedesinin de vasiyeti olan ailesini Anadoluya yani Türkiye’ye yerleştirmek için arayışlara girecektir.

Bu konuda ön araştırma yapmak için Türkiye’ye hareket eden Abdulkerim Mahdum, burada Rusların, Afganistan’ı işgal etmesiyle tüm hayalleri alt üst olur.

1978’de Türkiye ye gelen Mahdum, 1938 yıllarında gelen ve burada mesken tutan Doğu Türkistanlı akrabaları ilede tanışır.

Bu arada Afganistan’da Davutşah’da devrilir ve yerine Rus yanlısı Nurmuhammet Teriki iktidada gelir.

Afganistan’ın Ruslar tarafından işgal edildiğini Türkiyede öğrenen Mahdum, derhal Afganistan’a dönmeye karar verir. Doğu türkistanlı göçmenler tarafından Afganistan’a gitmemesi yönde her ne kadar ikna etmeye çalışsalar da beceremezler.

Abdulkerim Mahdum, sırf ailesini kurtarmak için kendisini feda etmeyi düşünerek Afgan toprağına geri dönecektir.

Afganistan’a gelir gelmez, Rus sempatizanlı Afgan ileri gelenleri tarafında sıkıştırılacaktır ve hatta kendilerine katılmadığı takdirde öldürüleceğini söylerler.

Yaklaşık iki ay geçer geçmez Abdulkerim Mahdum tutuklanır. Şıvırgan hapishanesinde 14 ay tutuklu kalan Mahdum, burada özel hücrede tutulur ve çeşitli işkencelere maruz kalır.

1980 yılında Babrak Karmel’in iktidara gelmesiyle genel aftan yararlanarak hapisten çıkar.

Hapisten çıktıktan sonra 6 ay gibi bir süre Afganistan’da kalan Mahdum, tüm aile fertleriyle birlikte derhal Pakistan’a geçer.

Burada Türk asıllı mücahitlerin, çok haksızlıklara maruz kaldığına gören Abdulkerim Mahdum Parti kurmaya karar verir.

1980 yılında tüm Afgan Türklerinin bir araya geldiği Türk partisi kurar. Pakistan hükümeti tarafından da aynı diğer Afgan partileri gibi resmiyete kavuşturan Mahdum Afganistan dan gelen tüm Türk mücahitlerini silahlandırır.

Kardeşi Mennan Mahdum’u da bizzat silahlandırarak Ruslara karşı direnişe yollar.

Bir taraftan parti işleri ile uğraşırken şehit abisi Nurettin ve kardeşi Kemalettin ve kendi ailelerini Türkiye ye göndermenin yollarını arar.

Daha sonra yalnızca kendi ailesini kurtarmakla vicdan azabını çekeceğini düşünen Mahdum, Türkiye’ye Afganistan Türkleri adını dilekçe yazara ve türkiyeye iltica talebinde bulunur.

Dönemin Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından dilekçesi onaylanır.

Mahdum 1982 yılında Afganistan’da yaşayan tüm Türk boylarından toplam 4 bin 500 kişi ile Türkiye ye gelir.

Üç ay içinde geri Partisinin başını dönmeyi düşünen Mahdum zamanın ikdidarı tarafından can güvenliği gerekçe gösterilerek gönderilmez.

Mahdum halen Tokat’ın Yeşilyurt İlçesinde yaşamaktadır.

6 oğul 5 kız babası Mahdum hayatını daima Türk milletine hizmet aşkıyla harcamıştır.

Yayınlanmış herhangi bir kitabı olmayan Mahdum’un sayızız şiiri bulunmaktadır.

Osman Mahdum

Anadolu Ajansı

Yurt Haberler Muhabiri

Önceki
Önceki Konu:
Haluk Bayülken
Sonraki
Sonraki Konu:
Ahmet Şahap Ünlü

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu