08/12/2009 20:17
Monachus monachus. Pinnipedia takımının fokgiller (Phocidae) familyasından, Akdeniz kıyılarında yaşayan bir fok türü. Akdeniz fokları, keşiş fokları (monachinae) altfamilyasında yer alırlar.

Akdeniz fokları, keşiş fokları (monachus) cinsindendir. İri bir deniz memelisi olan Akdeniz fokunun boyu 2-3 metre, ağırlığı 200-300 kilogram arasında değişir. Erginlerin bedenini, 0,5 cm'yi geçmeyen kısa ve sert kıllar kaplar.

Su üstünde görüldüğünde en belirgin özellikleri; iri kafaları, uzun bıyıkları ve kömür gibi siyah gözleridir. Ergin dişilerle erkekler arasında belirgin bir boy ve kilo farkı yoktur; ancak karakteristik renk ayrımları vardır.

Akdeniz foku, yüzgeç ayaklıların ortak bir özelliği olarak etobur bir canlıdır. Besininin büyük bir bölümünü, balıklar, ahtapot ve ıstakoz gibi canlılar oluşturur. Akdeniz fokları, memeli olduklarından insanlar gibi akciğerleri vardır ve hava solurlar. Su üstünde ciğerlerine aldıkları havanın içindeki oksijeni kullanarak dibe dalarlar ve su altında solunum yapmazlar. Akdeniz foku, genelde 5-10 dakikalık dalışlar yapar ve soluk almak üzere yeniden yüzeye çıkar. Son yıllarda yapılan aşırı avlanma sonucunda türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Önceki
Önceki Konu:
Çeyrek Saat
Sonraki
Sonraki Konu:
Ahmet Iıı

Yapılan Yorumlar

çiçek
çiçek04 Mart 2019

çok güzel işime yaradı

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: