Alahettin Tahir - Bilgiler
08/12/2009 20:21
Makedonya’nın tanınmış Türk yazar, araştırmacı ve gazetecilerinden Alahettin Tahir

1949 yılında Üsküp’te doğan Alahettin Tahir, liseyi Üsküp’te bitirdikten sonra bir süre Üsküp Üniversitesi’nde felsefe okudu. 1969 yılında, önce ‘Sesler’ adlı aylık derginin sekreterliğini yapan Tahir, daha sonra ‘Birlik Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

1973 yılında ‘Birlik Gazetesi’ Baş Yazarı ve Sorumlu Müdürü Necati Zekerya, Yugoslav rejimine karşı görüşleri nedeniyle görevinden alınınca, Alahettin Tahir de Zekerya’nın görevden alınmasını protesto ederek istifa etti.

Uzun yıllar işsiz kalan Tahir, 1970’li yılların sonlarına doğru Üsküp Televizyonu Türkçe Yayınları Bölümü’nde çalışmaya başladı.

Makedonya Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Alaettin Tahir, genç yaşlar şiirle başladığı edebiyat yaşamında daha sonra öyküyü tercih etti, ancak şiir yazmayı da bitirmedi.

‘Birlik Gazetesi’ ve ‘Sesler Dergisi’ sayfalarında yayımlanan ilk öykülerini içeren iki kitabı ‘Apartman 18’ 1973’te, ‘Portre’ ise 1980’de yayımlandı.

Alahettin Tahir, Makedonya Yazarlar Birliği’nde29 Ocak 2004 günü yapılan anma töreninden sonra Üsküp’ün Mustafa Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, Butel Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sonraki
Sonraki Konu:
Pete Tong

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: