08/12/2009 20:17
ABD'nin eyaletlerinden biri. Kuzey Amerika'nın kuzeybatı ucunda, Büyük Okyanus'un tektonik olarak hareketli kuzey kıyısında yer alır. ABD'nin, yüzölçümü en büyük (1 530 700 km2), buna karşın nüfusu en düşük eyaletidir.

Batıda Bering Denizi, Alaskayı Sibirya'dan ayırır. Kuzey ve kuzeybatıda Kuzey Buz Denizi, güneyde Büyük Okyanus, batıda da Kanada ve İngiliz Kolumbiyası'yla çevrilidir. Başkenti Juneau'dur. Alaska'nın kuzey-güney uzaklığı 1450 km, doğu-batı uzaklığıysa 1290 km'dir. Geniş alanlara yayılan coğrafi bölgeler ve yüzey şekilleri, iklimin çeşitlenmesine neden olur. Güney kıyılarında egemen deniz iklimi, ılıman ve bol yağışlıdır. İç kesimlerde uzun yaz günleri ve uzun kış geceleri nedeniyle sertleşen kara ikliminin yerini kuzeyde arktik çöl iklimi koşulları alır.

Alaska'da sanayi, petrol ve doğal gaza dayalıdır. Kömür, altın, gümüş ve bakır önemli madencilik ürünleridir. Geleneksel balıkçılık ve ormancılık etkinlikleri, doğal çevreyi olumsuz etkilememesi amacıyla devlet kontrolü altında sürdürülmektedir. Tanıtım ve ulaşım olanaklarının gelişmesiyle turizm de önemli bir gelişme göstermiştir. Bölgenin kültür yapısı yerli halkların özgün sanatlarıyla buradaki Rus yerleşmelerinin mirası üzerine oturmuştur. Bu nedenle ABD'nin genel kültür çizgisinden farklılık gösterir.

Önceki
Önceki Konu:
Anabolizma
Sonraki
Sonraki Konu:
Anafaz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu