08/12/2009 20:18
Doğum Tarihi 1965

Boy 170

Kilo 60

Göz Rengi Sarı Ela

Yabancı Dil İngilizce ( iyi )

Sinema Filmleri ve Yönetmenleri

Sayın Başkan ( Ünal Küpeli )

Barışta Savaşanlar ( Ferdi Eğilmez )

Gelincik Tarlası ( Aydın Sayman )

Serada Aşk (Tülay Eratalay)

Küçük Dünya ( Osman Sınav )

Gölgeler Uzarken (Feyzi Tuna)

TV Yapımları ve Yönetmenleri

Parmak Ucundaki Yaşamlar (TRT)

Özgeçmiş

Ankara Devlet Konservatuvarını kazandığında 8 yaşında idi. Konservatuvar eğitiminin yanı sıra sanat derslerinde bale, piyano, solfej, karter canlandırma derslerini gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesinde staj yaptığı dönemde Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar tarafından sergilenen oyunlarda ve Hürriyet Çocuk Kulübünde sahneye çıktı. Aynı dönemde TRT tarafından çekilen (Kurtla Kuzu, Merdiven) adlı 2 televizyon filminde Kerim Afşar''''la birlikte çalıştı. İstanbul Opera ve Balesine tayin olduğunda 18 yaşındaydı. Oynadığı bazı eserler: Fındıkkıran, Deli Dumrul, Aida, Bahçe Saray Çeşmesi, La Bayadere, Şehrazat, Paquıta, Binbir Gece Masalları... Amerika'ya giderek dans dersleri aldı. Koreografi çalışmaları da yaptı ve Ajda Pekkan konserleri, Nükhet Duru Show, Altın Güvercin Şarkı Yarışması ve tiyatro oyunlarında danslar sahneye koydu. 1989 yılında tekrar film çalışmalarına dönerek Osman Sınav''''ın yönettiği "Küçük Dünyalar" adlı film ile 1990 "en iyi kadın drama oyuncusu" ödülünü aldı. Sırasıyla, Kadir İnanır ile "Sayın Başkan", Hakan Ural ile "Barışta Savaşanlar", Levent Ülgen ile "Gelincik Tarlası", Alev Sezer ile "Gölgeler Uzarken" , Kenan Işık ile "Serada Aşk" filmlerinde başrolleri paylaştı. Televizyonda "Evliliğe Doğru", yılbaşı programları, "Bir Başka Gece" programlarını sundu. 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı AB sanat Uluslararası Sahne Sanatları Bale ve Dans okulunu açtı. 1996 yılı içerisinde TRT''''de yayınlanan "Parmak Ucundaki Yaşamlar" adlı programa imzasını attı. Aynı zamanda sunuculuğunu yaptı. 1996 yılında Türkiye''''nin ilk dans ajansını kurdu. Türkiye''''nin ilk bale jübilesini 08.06.1998 tarihinde gerçekleştirdi.

Özel Beceriler

Dans, ata binmek, kayak

Ödüller

1990 En İyi Kadın Drama Oyuncusu

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1965 yılında doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarını kazandığında 8 yaşında idi.

Konservatuvar eğitiminin yanı sıra sanat derslerinde bale, piyano, solfej, karter canlandırma derslerini gördü. Ankara Devlet Opera ve

Balesinde staj yaptığı dönemde Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar tarafından sergilenen oyunlarda ve Hürriyet Çocuk Kulübünde sahneye çıktı. Aynı dönemde TRT tarafından çekilen (Kurtla Kuzu, Merdiven) adlı 2 televizyon filminde Kerim Afşar'la birlikte çalıştı. İstanbul Opera ve Balesine tayin olduğunda 18 yaşındaydı.

Oynadığı bazı eserler: Fındıkkıran, Deli Dumrul, Aida, Bahçe Saray Çeşmesi, La Bayadere, Şehrazat, Paquıta, Binbir Gece Masalları...

Amerika'ya giderek dans dersleri aldı. Koreografi çalışmaları da yaptı ve Ajda Pekkan konserleri, Nükhet Duru Show, Altın Güvercin Şarkı Yarışması ve tiyatro oyunlarında danslar sahneye koydu.

1989 yılında tekrar film çalışmalarına dönerek Osman Sınav'ın yönettiği "Küçük Dünyalar" adlı film ile 1990 "en iyi kadın drama oyuncusu" ödülünü aldı.

Sırasıyla, Kadir İnanır ile "Sayın Başkan", Hakan Ural ile "Barışta Savaşanlar", Levent Ülgen ile "Gelincik Tarlası", Alev Sezer ile "Gölgeler Uzarken" , Kenan Işık ile "Serada Aşk" filmlerinde başrolleri paylaştı.

Televizyonda "Evliliğe Doğru", yılbaşı programları, "Bir Başka Gece" programlarını sundu.

1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı AB sanat Uluslararası Sahne Sanatları Bale ve Dans okulunu açtı.

1996 yılı içerisinde TRT'de yayınlanan "Parmak Ucundaki Yaşamlar" adlı programa imzasını attı. Aynı zamanda sunuculuğunu yaptı. 1996 yılında Türkiye'nin ilk dans ajansını kurdu. Türkiye'nin ilk bale jübilesini 08.06.1998 tarihinde gerçekleştirdi.

Önceki
Önceki Konu:
Altan Erkekli
Sonraki
Sonraki Konu:
Ahmet Hoşsöyler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: