08/12/2009 20:17
(1895 San Luca di Calabria, İtalya - 1956 Roma, İtalya) İtalyan yazarı. Milano'da edebiyat ve felsefe öğrenimi yaptı. Gazetelerde yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Birinci Dünya Savaşı'na katıldı. Çeşitli gazete ve dergilere tiyatro eleştirileri yazdı.

Savaştan sonra Almanya'ya ve Rusya'ya geziler yaptı. Yapıtlarının çoğunda, doğduğu yer olan Kalabriya'nın yöresel renklerini işledi. Öykülerinin en ünlülerini bir araya getiren Aspromonte Çobanları'nda Kalabriya'daki yaşamı anlattı. Toplumsal koşullara ilişkin betimlemelere yer verdi, eleştiriden kaçındı. Alvaro'nun geliştirdiği anlatım biçiminin, öykü yazınında kendine özgü bir yeri vardır. İtalya Gezi Günlüğü adlı yapıtında herkesçe anlaşılabilecek, eleştirisel inceleme yöntemini kullandı. Yeni Bir Giysiyle Roma, Güneşte Bir Tren adlı eserlerinde, ülkedeki toplumsal ve ekonomik yenileşmeleri bir röportajcının bakış açısından dile getirdi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Poesie Grigioverdi (1917), L'Amata Alla Finestra (1929), Gente in Aspromente (1930).

Önceki
Önceki Konu:
Aktinitler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi