08/12/2009 20:17
Yunan mitolojisine göre, aralarında erkek yaşamasına izin vermeyen savaşçı kadın kabilesi. Amazonların, Karadeniz kıyısındaki Pont adı verilen bölgede yaşadıkları söylenir.

Mitolojide Amazonlar, mitoloji kahramanlarına denk savaşçı kadınlardır ve savaş tanrısı Ares'le Harmonia'nın kızlarıdır. Savaş aletleri ok, yay, kargı ve labris denilen, özellikle Hititlerde, Karya'da ve Giritde rastlanan iki ağızlı baltadır. Mitolojik öykülere göre Amazonlar savaşta tutsak ettikleri erkeklerle birlikte olup daha sonra onları öldürürlerdi. Bazen de komşu ülkelerle bir anlaşma yapıp komşu ülke erkekleriyle özellikle ilkbaharda birlikte olurlar, doğan çocukların kız olanlarını alıp erkek çocukları onlara verirlerdi.

Bir görüşe göre Amazonlar Anadolu'da yaşamışlar ve birçok kent kurmuşlardır. Amazonların kurduğu kabul edilen kentler; Ephesos/Selçuk, Smyrna/İzmir, Kyme, Gryneion ve Pitane'dir. Ege bölgesindeki kentlerin yanı sıra Midilli adasındaki Mytilana, ve Karadeniz kıyılarındaki Sinope/Sinop'tur. Ephesos'da ki Artemis tapınağını da Amazonların başlattığı sanılıyor. Ephesos'da ki kazılarda Amazonlara ait, tanrıça Artemis'e hizmet eden heykelcikler bulunmuştur.

Önceki
Önceki Konu:
Asbest
Sonraki
Sonraki Konu:
Asetilen

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi