08/12/2009 20:17
Ameliyatlar sırasında çekilen ağrılara son verebilmek amacıyla geliştirilen bölgesel ya da genel duyusuzlaştırma uygulaması.

Anestezi, anestezik ilâçların etkisiyle, bedenin tamamında ya da belirli bir bölümünde duyu yitiminin sağlanmasıdır. Genel anestezi, cerrahi girişim sırasında hastanın ağrı duymasını engellemek amacıyla duyu ve bilinç yitiminin sağlanmasıdır. Bölgesel anestezi de, bedenin yalnızca bir bölgesindeki sinir iletiminin kesintiye uğratılmasıyla sağlanan duyu yitimidir.

Eskiler ağrıyı yok edebilmek için esrar, adamotu ve koka gibi bitkilerden yararlanırlar ya da bölgesel ovmalara başvururlardı. Tıp dünyasını genel anestezinin yararına ve uygulanabilirliğine ilk inandıran, ABD'li diş hekimi William Morton oldu. Morton, 1846'da Boston'daki bir hastahanede, boyun tümörü alınacak bir hastaya solunum yoluyla eter verdi. 1853'te sekizinci çocuğunun doğumu sırasında doktoru James Simpson'un kloroform uygulama önerisini kabul eden Kraliçe Viktorya, İngiltere'de anestezi kullanımını kraliyet adına resmen onaylamış oldu.

Önceki
Önceki Konu:
Atay, Oğuz
Sonraki
Sonraki Konu:
Anestezik

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: