08/12/2009 20:17
(1880 Roma, İtalya - 1918 Paris, Fransa) Fransız yazarı. Bir İtalyan baba ve Polonyalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesiyle birlikte İtalya'dan Paris'e gitti ve bohem bir yaşam sürmeye başladı. Hollânda ve Almanya'da geziler yaptı. Gönüllü olarak katıldığı savaşta başından ağır yaralandı.

Paris'te redaksiyon işlerinde çalıştı. Modern yazarlarla tanıştı. Yazdığı eleştirilerde fütürizmi ve kübizmi tanıttı. Eleştirmen olarak büyük ün yaptı. "Gerçeküstücülük" (sürrealizm) sözcüğünü ilk kez o kullandı. Edebiyat alanındaki kübizm okulunu kurdu. En ünlü yapıtı olan Alcools'ta, dergilerde yayımlanan şiirlerini topladı. Ozanlığı, öykü yazarlığından daha öne geçti. Şiir ve öykülerinin yanı sıra denemeler ve oyunlar da yazdı. Tirêsias'ın Göğüsleri adlı oyunu ve Yeni Ruh adlı konuşmasıyla çağdaş tiyatronun öncüleri arasına girdi.

Önceki
Önceki Konu:
Alkali Metaller
Sonraki
Sonraki Konu:
Alkol

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi