Soğuk havaların hissedilmesiyle birlikte her ihtimâle karşı arabamızın bakımını yaparak kış şartlarına uygun hale getirmeliyiz. Aksi halde istenmeyen zamanlarda arabanın çalışmaması veya buzlanma sonucu kaza gibi durumlarla karşı karşıya gelebiliriz. Bu ihtimâlleri en aza indirmek için arabaya kışlık bakım şarttır.

Kışın en sık karşılaşılan sorunların başında arabanın çalışmaması veya zor çalışması yer alır. Normalde sorunsuzca çalışan bir motor, çok soğuk havalarda çalışmakta zorlanabilir. Bu yüzden motor bakımı eksiksizce yapılmalıdır. Lastikler de araba için önemli birer faktördür. Kullanışlı kış kastikleri şüphesiz zor hava koşullarında aracın performansına katkı sağlar. Öte yandan seyir güvenliği için cam sileceklerinin ve aydınlatma sisteminin düzgün çalışması da oldukça önemlidir.

Arabanın kışlık bakımı için şunları yapmalıyız;

Mevcut lastikleri kışlık lastiklerle değiştirmeliyiz
Aküyü kontrol etmeli, kullanılabilir durumda değilse değiştirmeliyiz
Motor suyunun donmasını önlemek için, suyun içine yeteri kadar antifriz ilave etmeliyiz
Sileceklerin lastiklerini kontrol etmeli, camı iyi temizlemiyorsa değiştirmeliyiz. Ayrıca silecek suyunun olduğundan da emin olmalıyız
Lambaları kontrol etmeli, yanmıyorsa değiştirmeliyiz. Ayrıca kirlenen far camlarını temiz bir bezle temizlemeliyiz
Fren sistemi kontrol etmeli, bir sorun varsa tamir ettirmeliyiz
Donmaya karşı arabamızı yıkattırmamalıyız
Zincir, ilk yardım çantası, buz kazıyıcısı, el feneri gibi araç ve gereçleri mukakkak arabada bulundurmalıyız

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: