08/12/2009 20:17
Bir şeyi ortaya çıkarmak için çeşitli çalışmalarda bulunma eylemidir.

Araştırma yapılırken, araştırılan konu ve konuyu araştıran kişi ya da kişiler önemlidir. Araştırma alanları çok çeşitlidir. Sonuçta genellikle bir yapıt ortaya çıkarılır. Araştırma, edebiyat yapıtlarından olan incelemenin de temelini oluşturur.

Örnek: Dünya şiiri üzerine önemli bir araştırma.

Araştırmayı yapan kişilere araştırmacı ya da araştırman adı verilir. İyi bir araştırıcının en belirgin özelliği, araştırdığı konuyu değişik açılardan ele alabilmesidir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle iletişim alanında araştırmanın önemi giderek büyümektedir.

Örnek: Araştırmacı gazetecilik

Araştırmanın, bilimsel alanda da büyük bir önemi vardır. Türkiye'de ilk araştırma kuruluşları 19. yüzyılda kuruldu. Ancak çağdaş anlamda bilim ve teknolojiye yöneliş, Cumhuriyet Döneminde olmuştur. Devlet Plânlama Teşkilâtı (DPT), Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) bu dönemde kurulmuştur.

Araştırma çeşitli biçimlerde ele alınabilir:

1. Bilinmeyen ya da az bilinen bir şeyi araştırmak,

2. Bir kişinin kimliğini, geçmişini araştırmak, (Bu tür araştırma ve inceleme çalışmalarına biyografi adı verilir.)

3. Kaybolan bir belgeyi, bulguyu araştırmak,

4. Bir yeri, bir çevreyi araştırmak, soruşturma ve inceleme yapmak.

Önceki
Önceki Konu:
Ara Söz
Sonraki
Sonraki Konu:
Argo

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: