08/12/2009 20:17
(1910 Mudanya - 1994 İstanbul) Türk yazar ve çevirmeni. Ticaret okulunu bitirdikten sonra çalışma yaşamına atıldı. İlk öyküleri ve yazıları Servet-i Fünun-Uyanış dergisinde yayımlandı. İnanç, Yığın, Adımlar, Yurt ve Dünya, Yürüyüş, Yeditepe, Türk Dili, Varlık gibi dergilerde öyküler yayımladı. Memleket, Hürriyet ve Vatan gazetelerinde muhabirlik ve röportaj yazarlığı yaptı. Vatan gazetesinde fıkra yazarı olarak çalıştı. Önce ABC kitap evini daha sonra Arpad yayın evini kurdu.

Toplumcu-gerçekçi bir anlayışla yazdığı öykülerde teknik, yapı ve anlatım açısından yenilik getirmek istedi. Öykülerinde ve gezi yazılarında, süsten uzak yalın bir anlatım kullandı.

Çok sayıda film ve tiyatro eleştirisi yazdı. Film Dostları Derneğinin başkanlığını yaptı. Çağdaş Alman ve Avusturya edebiyatlarından dilimize elliyi aşkın yapıt çevirdi. Avusturyalı yazarlardan yaptığı çevirilerle ve bu edebiyatı ülkemizde okur kitlesiyle tanıştırdı.

1985'te Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'nü aldı. Aynı yıl Federal Almanya Liyakat Nişanı ve 1987'de de Avusturya Cumhuriyeti Bilim ve Kültür Madalyası'yla onurlandırıldı.

Önceki
Önceki Konu:
Akordeon

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi