Arsenik - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Atom numarası 33 olan element. Periyodik cetvelin VA grubunda yer alır. Simgesi As'dır. Arsenik doğada çok ender bulunan bir elementtir. Serbest olarak değil, çoğunlukla sarı ya da gri mineraller biçiminde bulunur. Havayla temasında kararır.

Arsenik öteki elementlerle birçok bileşik oluşturur. Hidrojenle oluşturduğu renksiz ve çok zehirli bir gaz olan arsin; oksijenle oluşturduğu öldürücü etkisi çok kuvvetli olan arsenik trioksit, beyaz arsenik (ya da kısaca arsenik olarak bilinir) en tehlikeli bileşikleridir. Başka metallerle sert, güçlü ve aşınmaya dayanıklı alaşımlarda; bileşikleri renk maddelerinde, tarımda zararlı böcek ve otlara karşı ilâçlarda, cam yapımında, koruyucu olarak deri işlemede ve tıpta kullanılır. Ayrıca, transistor gibi yarı iletken malzemelerin üretiminde germanyuma az miktarda arsenik katılır.

Zehirleyici bir madde olarak bilinmesine karşın, çok düşük miktarlarda insan yaşamı için gerekli olabilir. Kırmızı alg, tavuk, fare, keçi ve domuzlar için gerekli bir elementtir. Eksikliği büyümeyi yavaşlatır.

Arsenik bileşikleri bitki ve hayvanlar için güçlü bir zehirdir ve ayrıca kansere neden olur.

İLGİLİ KONULAR

Periyodik Cetvel

Önceki
Önceki Konu:
Arpacık
Sonraki
Sonraki Konu:
Artezyen Kuyusu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: