08/12/2009 20:20
1959 Trabzon ili Maçka ilçesi Ocaklı köyünde doğan Arslan Bulut, ilk, orta ve lise öğrenimini, babasının memuriyeti dolayısıyla İstanbul, Erzurum ve Antakya'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdiği 1979 yılında gazeteciliğe başladı.

Öğrenim süresi olan 4 yıl boyunca Son Havadis gazetesi gece yazı işleri müdürü olarak çalışan Bulut, avukatlık stajını tamamladıktan sonra da gazeteciliğe devam etti. Vatani görevini askeri hakim olarak yapan Bulut, Tercüman gazetesinde yazı işleri müdürü oldu, Kıbrıs gazetesinin kuruluş yılında Lefkoşe'de bulundu, dönüşte Tercüman gazetesinde görevine devam etti. Ortadoğu gazetesinde yayın koordinatörlüğü ve genel yayın yönetmenliği, Akşam gazetesinde yayın danışmanlığı, Sağduyu gazetesinde yayın yönetmenliği, Kurultay gazetesinde yayın koordinatörlüğü ve yayın danışmanlığı,Yeniçağ gazetesinde köşe yazarlığı yapan Bulut, günlük yazılarına ve araştırmalarına Tercüman' da başladı ve diğer gazetelerde de bu çalışmalarını sürdürdü. Bulut, 1989 yılında Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün basın bursu ile ABD'ye gitti. Türk Cumhuriyetleri ve Rusya Federasyonu'nda uzun süreli gezilere katıldı ve gezi yazıları kaleme aldı. 1993 yılında yayınlanan "Türklüğün Yeni Dünya Düzeni" kitabı milliyetçi çevrelerde büyük ilgi ile karşılandı.

Türkiye merkezli bir bölgesel ve süper güç oluşturulabileceğini savunan ve bunun temel ilkelerini ortaya koyan Bulut, bu çerçevede Türkiye, Almanya ve Avusturya'nın çeşitli kentlerinde 150'den fazla konferans verdi. Kitabında ekonominin ve devletin yeniden yapılanması konusunda önerilerine ve tezlerine yer veren Bulut, Türk-Amerikan ilişkilerini inceleyerek başladığı araştırmalarına, Alevilik, Nüfus Planlaması, Milliyetçilik, MHP, Gladio, Küreselleşme gibi konularda devam etti.

Önceki
Önceki Konu:
Pascal Lamy
Sonraki
Sonraki Konu:
Pedro Solbes Mira

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: