08/12/2009 20:17
(1894 Sivas - 1973 Sivas) Türk halk ozanı. Halk edebiyatına ve müziğine seçkin yapıtlar kazandırdı. Tam adı aşık Veysel Şatıroğlu'dur.

Yedi yaşında yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden bir gözünü yitirdi. Öbür gözüne de perde indi. Bir kaza sonucu, perde inen gözü de görme yeteneğini tümüyle yitirdi. Çocukluğunda babasının verdiği kırık sazla oyalandı. Köye gelen âşıkları dinledikçe duyarlılığı arttı. Kendi şiirlerini sazıyla söylemeye başladı.Ankara Halk Evinin yayımladığı Ülkü dergisinin yöneticisi Ahmet Kutsi Tecer aracılığıyla şiirleri basıldı. Arifiye, Hasanoğlan ve Çifteler Köy Enstitülerinde halk müziği öğretmenliği yaptı. İçten, duyarlı ve arı bir Türkçeyle yazdığı halk şiirleri ve kendi şiirlerine yaptığı ezgilerle büyük beğeni topladı. Yaşam öyküsü, 1951'de Metin Erksan tarafından çekilen bir filmde canlandırıldı. Türkülerini içeren plâklar, kasetler ve CD'ler geniş kitlelere yayıldı. Ezgileri modern halk müziğine kaynaklık etti.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Deyişler, Sazımdan Sesler, Dostlar Beni Hatırlasın, Bütün Eserleri.

Önceki
Önceki Konu:
Alaeddin Keykubad I
Sonraki
Sonraki Konu:
Amper

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi