08/12/2009 20:17
(400 ?- 453 ?) Ünlü Hun hükümdarı. 434'te Avrupa Hun İmparatorluğu'nun Doğu Hakanıdır ve 445'te tek başına hakan olmuştur. Avrupa kıt'asının üçte ikisinden fazlasına egemen oldu ve devletin sınırlarını Asya'ya taşıdı.

Roma sarayında geçirdiği gençlik yılları boyunca, Roma kültürünü ve Lâtinceyi öğrendi. Tahta geçince, önce Doğu Roma (Bizans) üzerine yürüyüp imparatoru yıllık vergiye bağladı. İki yıl sonra ikinci Bizans seferini yaptı. Belgrad, Niş, Filibe'yi alıp Gelibolu yarımadasına kadar ulaştı. İmparator eskisinden daha ağır bir vergiyi kabul edince döndü. Üçüncü Bizans seferinde birçok kent ve kasabayı Hun Devleti'ne kattı. Mora'ya ve İstanbul kapılarına kadar geldi. O zamana kadar dost olduğu Batı Roma ile ilişkileri bozulunca Bizans'ı bırakıp batıya yöneldi. Batı Roma'ya ait Galya'ya (Fransa) girdi. Ren'i geçti. Metz ve Reims şehirlerini aldı. Orleans şehri yakınlarında Batı Roma'yla müttefiki Batı Gotlarının büyük ordusunu karşıladı. Savaş sonuçsuz kaldı (451). Ertesi yıl Attila, Milano ve Pavia şehirlerini aldı. Roma'ya girmek üzereyken Papa III. Leo, Attila'nın ordugahına geldi. Papa, "Roma'nın yıllık vergi vermeyi kabul ettiğini" bildirip kente girmemesini rica etti. Attila, şartları kabul edip, döndü. Orta İsveç ve Orta Fransa ile Kuzey Kafkasya arasında muazzam bir devlet kuran Attila, 53 yaşında öldü.

Önceki
Önceki Konu:
Kesir Ölçek
Sonraki
Sonraki Konu:
Avam Kamarası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: