08/12/2009 20:17
(1775 Hampshire, İngiltere - 1817 Hampshire, İngiltere) İngiliz roman yazarı. İngiltere'nin yetiştirdiği en önemli romancılardan biri olan Jane Austen (Ceyn Ostin), 1775'te Hampshire'de dünyaya geldi. Ailesinin yedinci çocuğuydu. Doğduğu yerden ayrıldığı 25 yaşına kadar ailesini eğlendirmek için öyküler ve şiirler yazdı. Hiç evlenmedi ve babasının ölümünden sonra da ailesiyle oturmayı sürdürdü. Günlerini ev işi yaparak ve yazarak geçirdi.

1796'da yazmaya başladı ancak eserlerini 1813'e değin yayımlamadı. Aşk ve Gurur adlı eseri en tanınmış romanıdır. Romanda, Hampshire ailesinin karışık öyküsü ve kızlarının evlenecekleri erkeklerle sorunlu ilişkileri ele alınır.

Jane Austen, 19. yüzyılın başındaki İngiliz soylu sınıfını anlatan başarılı bir gözlemci olmuştur. İnsanların hatalarını incelikle ortaya koymaktan hoşlanan yazar, zamanın yazarları gibi heyecan verici aşk romanları yazmak yerine küçük bir kasabadaki sıradan köylü yaşamını anlatmayı seçtiği için önceleri kitaplarını yayımlamakta büyük zorluklar çekmiştir.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Umut Parkı (Mansfield park; 1815), Emma (Emma; 1815), Sağduyu ve Duyarlık (Sense and Sensibility; 1811), İnanç (Persuasion), Northanger Manastırı (Northanger Abbey).

Önceki
Önceki Konu:
Antibiyotik
Sonraki
Sonraki Konu:
Antifriz

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi