08/12/2009 20:17
(1776 Torino, İtalya - 1856 Torino, İtalya) İtalyan fizikçi ve kimyacı. 1776'da İtalya'nın Torino kentinde doğan Amedeo Avogadro (Amedö Avogadro), aile geleneğini sürdürerek önce hukuk ve felsefe öğrenimi gördü. 1789'da felsefe, 1792'de hukuk felsefesi diplomasını aldı. Birkaç yıl sonra da din hukukundan doktora derecesini aldı. 1800-1805 yılları arasında matematik ve fizik okudu. Bu sayede 1809'da Vercelli Kraliyet Koleji'nde matematik ve fizik eğitmenliği yapan Avogadro, 1821'de Torino Üniversitesinde yüksek fizik profesörü oldu.

Avogadro, gazların bileşimi hakkında bazı önemli yasaları bulan Gay Lussac'ın (Gey Lusak) çalışmalarından yararlandı ve Lussac'ın yasalarını molekül kuramına uyguladı. Atomla molekül arasındaki ayrımı da ilk kez fark eden ve buna işaret eden Avogadro, 1856'da öldü.

Ölümünde sonra, 1860'ta yapılan bir bilimsel toplantında Avogadro'nun kimya alanında oynadığı büyük rol tüm bilim dünyası tarafından kabul edildi. Avogadro'nun kendi adıyla anılan yasa ve sayı olmasaydı, kimya ve fiziğin bugünkü gelişkinlik düzeyine ulaşılamazdı. Avagadro sayısı 6,022 x 1023tür.

En önemli yapıtı; Cisimlerin Temel Moleküllerinin Bağıl Kütlelerini ve Bileşimlere Katılma Oranlarını Belirleme Yöntemi Üzerine Bir Deneme'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Atom Bombası
Sonraki
Sonraki Konu:
Faiz Oranı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: