08/12/2009 20:17
Resmi adı Avustralya Uluslar Topluluğu'dur. Başkenti Canberra olan ülkenin nüfusu 19 169 083 (2000), yüz ölçümü 7 713 360 km2dir. Yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Avustralya doları, resmi dili İngilizcedir. Ülkede halkın çoğunluğu Protestan ya da Katoliktir. Ülkenin batısında ve kuzeyinde Güneydoğu Asya ile Hint okyanusu, doğusunda Büyük okyanus vardır. Bunlar, Avustralya'nın kuzeyindeki Timor ve Arafura denizlerinde birleşirler. Komşuları kuzeyde Endonezya ve Papua-Yeni Gine, doğuda Solomonlar, Fiji ve Yeni Zelânda'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 20 046 $, zorunlu eğitim süresi 11 yıl ve insanların ortalama ömrü 78 yıldır.

En büyük kenti Sydney, en yüksek dağı Kosciusko Dağı (2228 m), en uzun akarsuyu Murray Irmağı (3717 km) ve en büyük gölü Eyre Gölü'dür (9324 km2). Avustralya bir ada-kıt'adır. Bir ülke olarak, Avustralya, kıt'a olarak da Okyanusya adıyla anılır. Çoğunlukla alçak plâtolar ve çöllerle kaplıdır. Güneydoğuda verimli düzlükler bulunur. Doğu kıyıları boyunca yüksekliği yer yer 2100 metreyi aşan Kosciusko dağı uzanır. Batıda 700 m yüksekliğindeki plâtoda Great Sandy ve Great Victoria çölleri vardır. Genellikle kurak bir iklimi vardır. Doğuda ve güneyde ılıman, kuzeyde tropikal iklim egemendir. Avustralya'da çeşit yönünden zengin bir tropikal bitki örtüsüne vardır. En ünlü ağacı her türlü ortamda ve iklim koşulunda yaşayabilen okaliptüstür. Doğal kaynakları; boksit, kömür, demir, bakır, kalay, gümüş, uranyum, nikel, tungsten, kurşun, çinko, elmas, doğal gaz ve petroldür. Tarım ve hayvancılık ürünleri arasında buğday, arpa, şeker kamışı, meyve, sığır, koyun ve kümes hayvanları sayılabilir. Ülkede gelişmiş sanayi dalları arasında madencilik, ulaşım araçları, besin işleme ve kimyasal madde üretimi önde gelir. Avustralya'nın başlıca kentleri Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide ve Canberra'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Avrupa
Sonraki
Sonraki Konu:
Avusturya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi