08/12/2009 20:17
ABD ile SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) arasında 1961'de resmen başlayan siyasi, ekonomik ve teknolojik çekişme. Ay yarışı gerçekte, uzay çalışmalarında en başarılı ülke olma yarışı olarak da düşünülebilir.

SSCB'nin 1957'de uzaya ilk yapay uyduyu, Sputnik 1'i, fırlatması, başta ABD olmak üzere teknolojik olarak ileri bütün Avrupa ülkelerini şaşırtmış ve biraz da kaygılandırmıştı. Bunun üzerine 1961'de ABD Başkanı Kennedy, "1970'li yıllara gelinmeden ABD'nin Ay'a ilk insanı göndereceğini" açıkladı. Böylece ABD ile SSCB arasında gizli bir Ay'a insan gönderme yarışı başladı. Bu yarış sırasında her iki ülke de insansız uzay araçları üretip Ay'a gönderdi. SSCB, Luna ve Zond adlı projelerde, dördü başarısız 18 insansız uzay aracını Ay'a yolladı. Amerikalılar da Pioneer, Ranger, Surveyor, Lunar Orbiter, Explorer, Gemini ve Apollo adlı projelerde, dokuzu başarısız 25 uzay aracını Ay'a gönderdi. Sekiz yıl süren bu yarış, Apollo 11 uzay aracıyla Ay'a giden üç astronottan ikisinin 20 temmuz 1969'da Ay yüzeyine inmesiyle sona erdi. Ay yarışını ABD kazandı. Bundan sonra iki ülke arasında uzayda bir istasyon kurma alanında yarış başladı.

Sonraki
Sonraki Konu:
Ortak Çözüm

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: