08/12/2009 20:17
Cisimlerin görüntüsünü yansıtan parlak yüzey. Yüzeylerine göre iki çeşit ayna vardır: düz aynalar ve eğri aynalar. Eğri aynalar da yansıtıcı yüzeyin eğrilik merkezine dönüklüğüne göre iki çeşittir: çukur (iç bükey) aynalar ve tümsek (dış bükey) aynalar. Eğri aynaların yüzeyi kullanım amacına göre küre, silindir gibi çeşitli biçimlerde de olabilir. Küresel aynalar cismin görüntüsünü makyaj aynalarındaki gibi olduğundan daha büyük ya da otomobillerin dikiz aynalarındaki gibi daha küçük gösterir.

Ayna, çoğunlukla bir çerçeveyle çevrili parlatılmış metal parçası ya da arkası sırlanmış cam tabakadır. Çok eski çağlardan beri kullanılan aynaların dekoratif amaçlı üretimi 17. yüzyılda Avrupa'da yaygınlaştı. Pahalı bir üretimi olan aynalar sarayları süslemeye başladı. O dönemde ustalıkla yapılan Venedik aynaları üstün nitelikleriyle tanınıyordu. 17. yüzyılın sonlarında iç dekorasyon aracı olarak aynaya ilgi arttı. Ayna çerçeveleri dönemin beğenisini yansıtıyor ve beğenilerin değişmesiyle birlikte değişiyordu.

Aynalara olan ilginin artması ve yapımındaki ustalığın gelişmesiyle birlikte 18. yüzyılın sonlarına doğru boy aynaları, el aynaları ve duvar aynaları ortaya çıktı. 19. yüzyılda ayna üretim tekniklerinin gelişmesi ayna kullanımını yaygınlaştırdı.

Önceki
Önceki Konu:
Ayıpençesi
Sonraki
Sonraki Konu:
Anaksagoras

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: