08/12/2009 20:18
Gazeteci Orhan Aldinç ile resim öğretmeni Süheyla Aldinç'in kızı olarak İstanbul'da doğdum. Annemin şehiriçi tayinlerinden dolayı ortaokul öğrenimimi üç ayrı okulda tamamladım. Ortaokul-1' i Kandilli Kız Lisesinde yatılı olarak, Ortaokul-2' yi Davutpaşa Lisesinde ve ortaokul-3' ü de Feriköy Lisesinde okudum. Eski adıyla "Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu", şimdiki tanımıyla "Marmara Üniversitesi seramik Fakültesi" ni bitirdim. Kısa bir süre sonra,istanbul Akaretler Ortaokulu’nda müzik öğretmenliği yaptım. Ondan sonra Yıldız Porselen Fabrikası’nda altı yıl desinatör olarak çalıştım.

Aynı yıllarda müzik çalışmalarını amatörce sürdürdüm. Müzik kariyerime ilk olarak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Modern Folk Üçlüsü ile katıldığım ve Ali Kocatepe'nin bestesini seslendirdiğim "Dönme Dolap" isimli şarkıyla başladım.

İstediğim albümü istediğim koşullarda yapabilmek adına 1985 yılında, ANKARA Başkent Gazinosunda solist altı(!) olarak -o zamanlar böyle bir tanımlama vardı...- sahneye çıktım.

İstanbul'da da büyük gazinolarda çalışmalarım devam etti. Kendi pop tarzımın dışında değişik türdeki albüm yapma önerileri aldığım halde kendi tarzımda direnerek "VE AYŞEGÜL ALDİNÇ” " adındaki ilk albümümü 1988 yılında çıkardım.

Barış Manço’dan"KARA SEVDA" ve Timur Selçuk Aysel Gürel imzalı "GÖZLERİN SU YEŞİLİ" adlı şarkılarımın bugüne kadar geldiği bu çalışmadan sonra, 1991'de "BENDEN SÖYLEMESİ" isimli albümüm yayımlandı. Sezen Aksu’nun bestesi "SORMA" gibi daha sonra pek çok sanatçı tarafından da yorumlanan şarkılar bu albümde yer aldı. 1993'de ONNO TUNÇ'un müzik yönetmenliğini yaptığı "ALEV ALEV" isimli albümse Onno Tunç’un bestesi "ALEV ALEV", Mustafa Sandal’ın bestesi"YANLIŞSIN", Barış Manço’nun bestesi "AL BENİ" gibi birçok hit üretti. 1996'da çıkan "SÖZE NE HACET" adlı albümü ise Şehrazat’ın bestesi "ALİMALLAH"," Nazan Öncel’in bestesi BENİ HATIRLA", Metin Özülkü’nün bestesi "ANLADIM BEN SENİ" gibi şarkılarla hâlâ hatırlıyorsunuz... 2000 yılında “NEFES”” isimli albümüm çıktı. Gökhan Kırdar’ın bestesi “NEFES’. Barlas’ın bestesi “BEN KİMSELERE YAR OLMAM” ÖzgürAkpolat’ın bestesi “ HABERİ YOK” öne çıktı.

Müzik çalışmalarının yanı sıra çevirdiğim sinema filmleri ve dizilerde önemli yönetmenler ve oyuncularla çalıştım.

Müzik ve sinema çalışmalarımın yanı sıra SABAH gazetesinde 7 yıl köşe yazısı yazdım. Şimdi POSTA gazetesinde köşe yazıları yazıyorum.

KENDİNİ ÖZETLEMEK ZOR DENEMESI BEDAVA AMA...!

BAŞLAYALIM:

Annem ve babam içkisi, kumarı, kötü alışkanlıkları olmayan iyi kalpli bir kız olarak tasarlamış beni. Bir tasarım harikası olmasam da fena sayılmam Dost canlısı ama yapışkan olmayan, sıcak bakışlı insanlarla daha konforlu yaşandığını düşünen biriyim.

Etrafımda böyle insanların oluşu konforlu yaşamama neden oluyor diyebilirim. Söz verip de yerine getirmeyenlerden, kendini bir şey sananlardan, özensizlikten, sonradan görmelerden hoşlanmadığımı söylemem lazım..

Annemin bana öğrettiği bir atasözünü çok çok severim: "Boş başak dik, dolu başak eğik dururmuş."

Sonradan görmelik derken 'kestane kabuğundan çıkmış kabuğunu beğenmemiş'likten tutun, sonradan edindiği ne varsa sanki onlar anadan doğma varmış gibi davrananlardan söz ediyorum. Benim gibi düşünenlerle etrafımıza baktığımızda bu anlamda pek sıkıntı çekmeyeceğimizi tahmin ediyorum.

Huysuzluklarım da yukarıda saydığım (ve kimbilir kaçını unuttuğum) sebeplerden çıkıyor. Kızdığım bir şeyi daha ekleyerek bu konuya son veriyorum: İnsanların kapasitelerinin altında hizmet vermeleri. Ki bu benim evimde çalışan kişiden bana, sana, ona kadar uzanan bir yelpazede değerlendirdiğim bir durum. Tabii bir de hizmet verirken acı çekenler var. Onları da unutmamak lazım. Atatürk'ün servis yaparken üzerine kazara su döken garsona ses çıkarmayıp masadakilere : "Efendiler! Ben bu millete herşeyi öğrettim, bir tek uşaklığı öğretemedim!" deyişini hatırladım şimdi mesela...

Şüphesiz bu hizmet sektöründe olan herkesi bağlayan bir mesele (garsonlar alınmamalı). Ben de işimi yaparken suratım sirke satıyorsa isteyen istediğini söylemekte özgür. Di mi?

Not : Suratın sirke satması meselesinin hikayesi de şöyle : Bir parça uydurarak anlatacağım, unuttum çünkü.

Efendim, iki tane esnaf aynı malı satıyorlar. Mal da bal. Fakat biri diğerinden daha çok satış yapıyor. Nedendir acep diye müşterilere sonradan soruyorlar. Müşterilerse hemen hemen hep aynı cevabı veriyorlar. "İkisi de bal satıyor ama birinin ağzından da bal damlarken diğerinin suratı sirke satıyor!" Yaa...

Hobilerim: Metafizik, pozitif düşünce, nerden geldik nereye gidiyoruz tarzı kitapları hatmede hatmede biraz ukalalık yapacak düzeye geldim.

Fobilerim: Allahtan ...lerim değil. Tek fobim vardı: Klostrofobi. Onu da yendim. O kadar kitabı okumak bir işe yarasındı, di mi? (Bkz. "Hobilerim" bölüm!.)

Bobilerim: Onlar da ...lerim değil. Hayatımda tek köpeğim oldu. Onu da beş aylıkken belediye zehirledi. Arkadaşımla iki kardeş köpeği almıştık. Kardeşini görsün diye arkadaşımın bahçesine götürmüştüm. Bahçesine zehirli et atılmış. Onunki komaya girdi, benimki hastaneye götürürken kucağımda öldü. Bu olay Balmumcu'da oluyor. Nerenin belediyesi olduğunu anlayasınız diye söylüyorum. Şimdi hep beraber bu zehirleme işini gerçekleştiren aşağılık zihniyeti protesto edip, Allah'ın nasıl bilirse yapması için temennide bulunalım. Ne kadar çok insan bunu içinden geçirirse olur çünkü. Bir kitapta "Dualarınıza dikkat edin; gerçekleşebilirler!" der.

Sinema : Sürekli gittiğim bir sinema var, haftada birkaç defa uğruyorum. Sinemaya tapıyorum. 'Ne iş olsa yaparım abi' tavrında ne gelirse kaçırmamaya çalışıyorum. Televizyonda film izlemeyi sevmiyorum. "Film sinemada izlenir" sloganına katılıyorum.

Spor : Rahnetli babam eski spor yazarı Orhan Aldinç. Babamın sporla ilişkisi annemle bize yetti de arttı bile. Nur içinde yatsın.

Sporseverlere (daha doğrusu futbolseverlere) kötü bir haberim var: Tuttuğum takım ... yok mesela :)))

Sevdiğim Yazarlar : Hayatı sahiden özümsemiş, dedikleri ile yedikleri birbirini tutanlar. "Ah! İşte bende böyle düşünüyorum," ya da "Bunu ben demek isterdim," şeklinde düşündürecek kişiler ve yazdıkları ilgimi çekiyor. Yalnız benden bir tek şey istemeyin: İsimlerini....

Korkularım : Ölümden değil ama ölüden korkarım. Saçma olduğunu bile bile korkarım. İftiracı, aşağlık varlıklardan da korkarım. Hayatta bir tane unutamayacağım sıkı bir haksızlığa uğramıştım.-Güncellerken hatırladım bi tane daha var onu da sonra anlatırım-(Aşkla meşkle ilgisi yok bu arada eski sevgililer heveslenmesin bizden bahsedecek diye. Aşkla ilgili haksızlığa uğradığımı hiç düşünmedim. Aşkda hakedişler olmuştur iki taraflı.) Bunu size daha sonra kitabımda anlatacağım, söz.

Ayşegül'ün Günlüğü:

Önce günümü planlarım. Beni arayanları aramaya çalışırım., e-maillere vakitlice cevap vermeye gayret ederim .Gönderilen e-maillerin Uslûbuna dikkat ederim laubali olanları iki satırdan fazla okumam çöpe atarım.Kahvaltı etmeye bayılmasam da birşeyler yemenin iyi olacağını bildiğimden ufak tefek birşeyler yerim. Sonra, dışarda işlerim varsa dışarı çıkarım. Bu arada araba kullanmayı hiç sevmediğimi söylemem lazım. "Şoför tut," diyorsanız, düşünmedim mi sandınız diye cevap veririm. Ben dert icat eden bir kadın tipiyim. Şimdi, o şoför işi olmadığında nerde duracak? Bunun yazı ve kışı var, di mi? Problem yaparım. Çözsem altında kalırım.

TV ile aram bir iyi bir kötüdür. İyi olduğu zaman büyülenmiş gibi karşısına geçip herbir şeyi seyrederim. Zapsız bir hayat düşünemem mesela.

Benim için lüks evde başlar. Yorgunluğumu sırtüstü yatıp tavana bakarak atarım. Hiçbir şey yapmamak ya da salak salak zap yapmak insanın beynini boşaltır. Geceleri hiç de sandığınız gibi sokaklara atmam kendimi. Beni, hani "o tip" yerlerde, pek göremezsiniz. Hani büyük büyük mekanlar oluyor, herkes birbirine bakıyor. Tek girip çift çıkıyorsun falan...

Erken uyumaya çalışırım.

Saat 06:00'da uyanıp kitap okurum, sonra gene yatarım. Eh, kalkınca ne yaptığımı artık biliyorsunuz.

İŞİM GÜCÜM

ALBÜMLERİM;

1988 ... Ve Ayşegül Aldinç

Albüm Adı :... Ve Ayşegül Aldinç

Yapım Firması : EMI-KENT

Albüm Şarkıları :

Kara Sevda

Hayır

Sen Güneşten Önce Gel

Bir Kız

Anlatmak İstediğim Bazı Şeyler Var

Böyle Bırakma

Gözlerin Su Yeşili

Bir Bahar Aşıksın

Gülbeyaz

Farketmez

Mavi Maviydi Gökyüzü

Yolla Yolla

1991 SORMA

Albüm Adı :Sorma

Yapım Firması : BAY MÜZİK

Albüm Şarkıları :

Oldum Olası

Aşk'ı Muhabbet

Gelmeyeceğim

Sorma

Yapma N'olursun

Ne Güzel

Nenni

Delip De Geçer

Ah Sevdiğim

Şık Latife

1993 ALEV ALEV

Albüm Adı :Alev Alev

Yapım Firması : TEMPA-FONEKS

Albüm Şarkıları :

Alev Alev

Al Beni

Hadi Söyle

Günahkar Yaz

Hoppa Hoppa

Yanlışsın

Şimdi İkimiz

Yeniler

Sebep Olma

Aşk Denen İllet

1995 SÖZE NE HACET

Albüm Adı :Söze Ne Hacet

Yapım Firması : TEMPA-FONEKS

Albüm Şarkıları :

Alimallah

Durumumu Anla

Beni Hatırla

Deli Dolu

Anladım Ben Seni

Haydi Rastgele Gönlüm

Veda

Bekletme

Affetme Beni

Söze Ne Hacet

2000 NEFES

Albüm Adı :Nefes

Yapım Firması : KISS MÜZİK

Albüm Şarkıları :

Aylardan Mayıs

Verdim Gönlümü

Ben Kimselere Yar Olmam

Son Fasıl

Ağır Ağbim

Gözlerin Su Yeşili (Cd Extra)

Nefes

Güle, Güle

Haber Yok

Ağıt

Şikayetim Yok

Kara Sevda 2000 ( Cd Extra )

SİNEMA;

1987 "Katırcılar"

Film Adı : Katırcılar

Yönetmen : Şerif Gören

Senaryo : Hüseyin Kuzu

Oyuncular : Kadir İnanır, Ayşegül Aldinç.

1989 "Yağmur Kaçakları"

Film Adı : Yağmur Kaçakları

Yönetmen : Yavuz Özkan

Senaryo : Yavuz Özkan

Oyuncular : Tarık Akan, Ayşegül Aldinç.

1989 "Kara Sevda"

Film Adı : Kara Sevda (Video film)

Yönetmen : Samim Değer

Senaryo : Erdoğan Tünaş

Oyuncular : Ayşegül Aldinç, Yaşar Alptekin.

1990 "Yeşil Bir Dünya"

Film Adı : Yeşil Bir Dünya

Yönetmen : Faruk Turgut

Senaryo : Gülin Tokatlı

Oyuncular : Ayşegül Aldinç, Tolga Savacı.

1994 "Ağrıya Dönüş"

Film Adı : Ağrıya Dönüş

Yönetmen : Tunca Yönder

Senaryo : Haluk Şahin

Oyuncular : Haluk Kurdoğlu, Can Gürzap, Ayşegül Aldinç

1995 "Gerilla"

Film Adı : Gerilla

Yönetmen : Osman Sınav

Senaryo : Osman Sınav

Oyuncular : Ayşegül Aldinç, Mehmet Aslantuğ, Fikret Hakan.

1996 "Deniz Bekliyordu"

Film Adı : Deniz Bekliyordu

Yönetmen : Sunar Kural Aytuna

Senaryo : Sunar Kural Aytuna ve Mehmet Tekirdağ

Oyuncular : Payidar Tüfekçioğlu, Şebnem Doğruer, Ayşegül Aldinç, Fikret Kuşkan, Nilüfer Açıkalın.

2000 "Kahpe Bizans"

Film Adı : Kahpe Bizans

Yönetmen : Gani Müjde

Senaryo : Gani Müjde

Oyuncular : Mehmet Ali Erbil, Cem Davran, Ayşegül Aldinç, Nurseli İdiz, Hande Ataizi, Demet Şener, Sümer Tilmaç, Günay Karacaoğlu, Şencan Güleryüz.

2000 "Güle Güle"

Film adı : Güle Güle

Yönetmen : Zeki Ökten

Senaryo : Fatih Altınöz

Oyuncular : Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şükran Güngör, Yıldız Kenter, Ayşegül Aldinç, Nilüfer Açıkalın

“2000 "Hayal Kurma Oyunları”

(2000’de başlayıp 2004’te bitebilldi

Cekim görüntülerinden 40 kutu kadarı yıkama esnasında yandı tekrar çekildi. Sinemalarda gösterilmemesine karşın 2004’te Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde İstanbul halk oyu ile en iyi film ödülü aldı Adana Altın Koza Film Festivalinde 2005’de tamamı sivil toplum örgütleriniden oluşan jüri üyelerinin seçimiyle yine halk oyu ile “en İyİ Film ödülünü aldı. İstanbul Film Festivali’nde gösterimi yapıldı.)

ı

Film Adı : Hayal Kurma Oyunları

Yönetmen : Yavuz Özkan

Senaryo : Yavuz Özkan

Oyuncular : Tarık Akan, Ayşegül Aldinç, Serap Aksoy, Pelin Batu, Kayra Şenocak, Mehmet Günsür, Mert Gür.

DİZİ FİLMLER;

1986 "Acımak"

Film Adı : Acımak

Yayın Organı : TRT

Yönetmen : Orhan Aksoy

Senrayo : Reşat Nuri Güntekin'in romanından Orhan Aksoy senoryolaştırdı.

Oyuncular : Ediz Hun, Ayşegül Aldinç.

1992 "Taşların Sırrı"

Film Adı : Taşların Sırrı

Yayın Organı : Star TV

Yönetmen : Yusuf Kurçenli

Senaryo : Burçay Önger

Oyuncular : Tarık Akan, Ayşegül Aldinç.

1994 "Aziz Ahmet"

Film Adı : Aziz Ahmet

Yayın Organı : ATV

Yönetmen : Orhan Oğuz

Senaryo : Uğur Yücel

Oyuncular : Uğur Yücel, Ayşegül Aldinç.

1995 "Yorgun Savaşçı"

Film Adı : Yorgun Savaşçı

Yönetmen : Tunca Yönder

Senaryo : ?

Oyuncular : Can Gürzap, Lale Mansur, Ayşegül Aldinç (Konuk Sanatçı)

2000 “AŞK VE GURUR”

Film Adı : Aşk Ve Gurur

Yayın Organı : STAR TV

Yönetmen : Aydın Bulut

Senaryo : Nuran Devres

Oyuncular : Yıldız Kenter,Can Gürzap, Ayşegül Aldinç,Nejat İşler,Burak Sergen...

2002 “EFSANE”

Film Adı : Efsane

Yayın Organı : STAR TV

Yönetmen : Tamer İpek

Senaryo : Tayfun Güneyer

Oyuncular : Şemsi İnkaya, Ayşegül Aldinç...

2004 “SON YAPRAK”

Film Adı : Son Yaprak

Yayın Organı : TRT 1

Yönetmen : Alparslan Bozkurt

Senaryo : Ömer lütfü mete

Oyuncular : Ayşegül Aldinç,Yusuf Sezgin, Alev Gürzap, Umut Sezgin, Seçil Mutlu, Şencan Güleryüz..

2006 ”MİSİ”

Film adı: Misi

Yayınlandığı yer: ATV

Senaryo: Özgür Evren

Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Ayçim İnci. Ayşegül Aldinç,Ege Aydan, Sadık Gürbüz, Engin Şenkan

MÜZİKAL;

Müzikal Adı : Müzikallerden Seçmeler(Turkish Cavelcade)

Oyuncular : Haldun Dormen, Erol Evgin,Ayşegül Aldinç, Ruhsar Öcal, Halit Ergenç (1999’dq Londra’da özel istek üzerine tasarlanıp sahnelendi)

KİTAPLARIM;

Kitap Adı : Ayşegül Kitapta

Yayınevi : Parantez yayınları.

Diplomasında "Seramik Sanatçısı" yazıyor.

"Mesleğin ne?" diye sorduklarında "Şarkıcı ve oyuncuyum" diyor.

Küçüklüğünden beri eli kalem tutardı da bu konuda elinden tutanı olmadığı için bu yönü gizli ve kapağı da kapalı kaldı.

Şimdi üç yıldır köşe kapmaca oynuyor.

Ayşegül Okulda

Ayşegül Sahnede

Ayşegül Beyazperdede

Ayşegül Gazetede

ve son olarak "Ayşegül Kitapta".

Açın bakalım sayfaları, sahiden kitapta mı ?

Ayşegül'ün notu:

Kitaptaki yazılar 1998 - 2000 arası Sabah Gazetesindeki köşemde yer alan yazılardan bazılarını kapsamaktadır. Bilginize.... A.A.

Orhan KURAL 'ın editörlüğünü yaptığı SEFERNAME 1-2 kitaplarında birer Gezi Öyküm yayımlandı...

ÖDÜLLERİM;

1981

Eurovision Şarkı Yarışması

Türkiye Birinciliği ('Dönme Dolap'-Modern Folk Üçlüsü'yle)

Türkiye Üçüncülüğü ('İstanbul İstanbul')

1990

İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı Ve Ayşegül Aldinç albümüyle

Yılın En İyi Kadın Şarkıcısı Ödülü

1991

Kıbrıs Gazeteciler Derneği

Yılın En İyi Sanatçısı Ödülü

(Yılın En İyi Kadın Şarkıcısı Ödülü)

1995

Magazin Gazetecileri Derneği 'Gerilla' adlı film ile

Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü

1995

Adana Altın Koza Film Festivali Gerilla adlı film ile

Yılın En İyi Kadın Oyuncusu

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1962 yılında İstanbul'da doğdu.

İrlanda'nın başkenti Dublin'de 1981 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi, Modern Folk Üçlüsü ile birlikte seslendirdiği Dönme Dolap isimli şarkıyla temsil etmiştir.

Önemli filmleri:

Katırcılar (Şerif Gören), Yağmur Kaçakları (Yavuz Özkan), Ağrı'ya Dönüş (Tunca Yönder), Yeşil Bir Dünya (Faruk Turgut), Gerilla (Osman Sınav)

Ödülleri: Altın Koza (en iyi kadın oyuncu, İstek Vakfı (en iyi kadın şarkıcı), Kıbrıs Gazeteciler Derneği (en iyi kadın şarkıcı)Diskografi

45'lik

Dönme Dolap - Miras (1981)Albüm (MC/CD)

Ve Ayşegül Aldinç (1988)

Benden Söylemesi (1991)

Alev Alev (1993)

Söze Ne Hacet (1995)

Nefes (2000)

Tribute

Bir Sevgi Yeter (2000)

Şarkılar Bir Oyundur (2000)

41 Kere Maşallah (2006)

Önceki
Önceki Konu:
Benito Mussolini
Sonraki
Sonraki Konu:
Troçki

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi