08/12/2009 20:17
Resmi adı Beyaz Rusya'dır. Başkenti Minsk olan ülkenin nüfusu 10 141 000 kişi (1998), yüz ölçümü 207 600 km2dir. Ülkenin yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ruble, resmi dili Rusçadır. Halkın %68'i Hristiyan, %32'si de diğer dinlerdendir. Orta Avrupa'nın doğusunda yer alır. Komşuları, kuzeyde Letonya, kuzeybatıda Litvanya, batıda Polonya, güneyde Ukrayna, doğuda da Rusya'dır. Kişi başına düşen ulusal geliri 994 $'dır. Zorunlu eğitim 11 yıl, insanların ortalama ömrü 70 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti Minsk'tir. En yüksek noktası Hora Dzyarzhinskaya (345 m), başlıca ırmakları da Batı Dvina, Dinyeper ve Neman'dır.

Ülke genellikle düzlüklerle kaplıdır. Yazları serin ve nemli, kışları soğuk geçer. Doğal kaynakları ormanlar, turba, doğal gazdır. Tarım ve hayvancılık ürünleri tahıl, patates, sebze, et ve süt ürünleridir. Ülkenin endüstrisi makine (traktör, metal kesme makineleri), kimyasal gübredir. Başlıca kentleri Minsk, Gomel, Mogilyov, Vitebsk'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Berlin
Sonraki
Sonraki Konu:
Beyrut

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: