Bilinç ve bilinçaltı iki ayrı eylem sahasından ibarettir. Bilinçli zihniniz akıl yürüten bölümdür. Örneğin okuyacağınız kitapları, oturacağınız evi ve birlikte yaşayacağınız eşinizi bu bölümü kullanarak seçersiniz. Bütün kararlan bilinçli zihninizi kullanarak alırsınız. Öte yandan, kendi adınıza hiçbir bilinçli seçim yapmasanız da kalbiniz otomatik fonksiyonlarını sürdürür, sindirim, solunum ve dolaşım sistemi bilinçli zihninizin kontrolünden bağımsız olarak çalışır.

Bilinçaltınız kendisine gönderilen her şeyi ya da bilinçli zihninizde inandığınız her şeyi içeri kabul eder. Bilinçli zihniniz gibi bunlar üzerinde akıl yürütmez, tersini empoze etme yönünde girişimlerde bulunmaz. Bilinçaltınız, iyi ya da kötü her türlü tohumu yeşerten bir toprak gibidir. Düşünceleriniz de aktiftir ve bu tohumlara benzetilebilir. Bilinçaltınızdaki olumsuz, yok edici düşünceler belli bir zaman içinde kendilerine paralel deneyimleri karşınıza çıkaracaktır.

Unutmayın, bilinçaltınız, düşüncelerinizin iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olup olmadığını kanıtlamaya uğraşmaz; yalnızca düşüncelerinizin ve önerilerinizin yapısına göre karşılık verir. Örneğin, bilinçli zihninizle bir şeyin doğru olduğunu tahmin ediyorsanız, bu şey yanlış bile olsa, bilinçaltınız bunu doğru bir düşünce olarak içeri alacak ve kaçınılmaz bir biçimde bunu izleyen deneyimleri yaşamınıza çekecektir; tek neden bunun bilincinizdeyken doğru bir şey gibi kabul edilmesidir.

Psikologların Uyguladığı Deneyler

Psikologların ve hipnoterapistlerin hipnotizma altındaki insanlara uyguladıkları sayısız deneyler, bilinçaltının, akıl yürütme işlemi için gerekli ayıklama ve karşılaştırma işlemlerini yapamadığını göstermiştir. Bu deneylerin tekrar tekrar gösterdiği şey, ne kadar yanlış olursa olsun bilinçaltının her öneriyi kabul ettiği olmuştur. Öneriyi bir kez içeri kabul ettiğinde verilen o önerinin yapısına uygun olarak karşılık verir.

Bir hipnozcu, herhangi bir deneğe kendisinin Napoleon Bonaparte ya da bir kedi veya bir köpek olduğunu söylediğinde, deneğin bunu şaşmaz bir kesinlikle doğru olarak kabul edip ona göre karşılık verdiğini göstermesi bilinçaltınızın öneriler karşısındaki uysallığını gösteren bir deneydir. Denek o süre içinde farklı bir kişilik gösterir ve uzman kendisine ne demişse o olduğuna inanır.

Uzman bir hipnozcu, hipnoz altına aldığı öğrencilerinden birine o deneğin sırtının kaşındığını, bir diğerine burnunun kanadığını, başka birine mermer bir heykel olduğunu ve birine de sıcaklığın sıfırın altına düştüğünü ve donduğunu söyleyebilir. Bu deneklerin her biri de bu iddiaları kabul edecek ve bulundukları çevrelerden tamamen bağımsız olarak kendilerine söylenen koşullan yaşayacaklardır.

Bu basit örnekler, akıl yürüten bilinçli zihniniz ile belli bir kişiliğe sahip olmayan ve bilinçli zihnin doğru olduğuna inandığı her şeyi doğru kabul eden ve seçici olmayan bilinçaltınız arasındaki farkı açıkça ortaya koymaktadır. Ruhunuza şifa, ilham ve neşe saçan düşünceleri, fikirleri ve önermeleri seçmenin önemi buradan anlaşılmalıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: