08/12/2009 20:17
Ata binme bilgisi ve sanatı. Çok eski zamanlardan beri var olan bir spor olduğu hâlde, düzenli yarışmalar son iki yüzyılda düzenlenmektedir. Ata binmek, tarih boyunca, özellikle erkekler için oldukça önemli bir meziyetti. Binicilikte ustalık toplum içinde oldukça önemsenen bir özellikti. İyi savaşçılar aynı zamanda ata iyi binen kimselerdi. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte at ve binicilik toplumdaki saygınlığını yitirdi ve günümüzde yalnızca spor, yarışma ya da zevk için yapılan bir uğraş hâline geldi.

Bugün binicilikte başlıca iki biçim vardır: İngiliz ve Batı biniciliği. İngiliz biniciliği belirli bir parkurda doğru ve hatasız bir biçimde yapılan, spor amacı güden biniciliktir. Batı biniciliğiyse daha çok Amerika kıt'asındaki sığır çobanlarına (kovboy) özgü biniciliktir.

Dünyada spor olarak İngiliz tipi binicilik yaygındır. Zorluk derecesi farklı parkurlarda, kadınlar, erkekler ve çocuklar düzenlenen şampiyonalarda yarışmaktadırlar. Ancak çocuklar boylarının kısa olması nedeniyle atlara binemediğinden, Midilli denilen, yere sağlam basan küçük boylu bir at cinsiyle binicilik yapmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Küçük Menderes
Sonraki
Sonraki Konu:
Kütahya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi