Küçük ev aletlerinde veya farklı yerlerde kullandığımız piller, şüphesiz günlük yaşamımızda bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak bitmiş pillerin çevre ile pek dost olduğu söylenemez. Çöpe attığımız piller çevreye tahmin edemeyeceğimiz kadar zarar vermektedir.

Cıva, kurşun, lityum, mangan, nikel, kobalt ve kadmiyum gibi kimyasal maddeler pilin içinde bulunanlardan yalnızca bazıları. Bu kimyasal maddeler, çöpe attığımız pillerden toprağa, oradan da yeraltı sularına karışmaktadır. Bunun sonucunda ise toprağın yapısı bozulmakta, kullanılamaz hale gelmektedir. Aynı şekilde su kaynaklarıda pislenmektedir. Bu kimyasal maddeler topraktan beslenen hayvanlar aracılığı ile veya direkt olarak sudan bizlere geçer ve çok çeşitli hastalıklara sebep olur. Kanser, merkezi sinir sistemi bozuklukları, böbrek ve karaciğer hastalıkları nörolojik bozukluklardan yalnızca birkaçı.

Küçük bir kalem pil, 4 metrekare toprağı kirletir ve kullanılamaz hale getirir. Bu yüzden piller özel yöntemlerle imha edilmelidir. Pek çok ülkede pili çöpe atmak suçken, ülkemizde bu konuya yeterince önem verilmemektedir. Çevreye duyarlı olan herkes atık pillerini Alo 123 hattından veya bu adresten ilgili birimlere bildirebilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: