08/12/2009 20:17
(598 Ujjain, Hindistan - 670 Hindistan) Hintli matematikçi ve gök bilimci. Brahmagupta matematik ve gök bilimi üzerine önemli eserler yazdı. Bunlar arasında özellikle Brahmasphutasiddhanta (Evrenin Açılışı) çok ünlüdür. O devirde Hindistan'daki matematik dünyasının merkezi sayılan Ujjain'deki gözlem evinin başına getirildi.

Brahmagupta'nın sıfır sayısını bulan kişi olduğu sanılmaktadır. Evrenin Açılışı'nda sıfırı bir sayının kendisinden çıkarılınca elde edilen sayı olarak tanımladı ve sıfırın özelliklerini sıraladı. Örneğin sıfır bir sayıya eklendiğinde ya da bir sayıdan çıkarıldığında o sayının değişmediğini ve sıfırla çarpmanın sonucunun sıfır olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra sıfırın pozitif ve negatif sayılarla yapılan aritmetik işlemlerde sağlaması gereken kuralları belirtti. Sıfırın yanı sıra denklem çözümleri, karekök bulmak için algoritma geliştirme ve geometriyle de ilgilendi.

Brahmagupta'nın gök bilime de önemli katkıları vardır. Bazı gezegenlerin hareketlerini inceledi, Ay ve Güneş tutulmalarıyla ilgilendi.

Önceki
Önceki Konu:
Bölünen
Sonraki
Sonraki Konu:
Ağrı Duyusu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu