08/12/2009 20:17
(1918 Akşehir - 1994 İstanbul) Türk öykü, roman ve fıkra yazarı. Orta öğrenimini Konya'da yaptı. Tıp, hukuk ve edebiyat fakültelerinde okudu. Akşehir'de gazeteciliğe başlayarak Nasrettin Hoca gazetesini çıkardı. 1952'den sonra İstanbul'a giderek Milliyet, Yeni İstanbul ve Tercüman gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı.

İlk öykülerini Çınaraltı dergisinde yayımladı. Kişilerin iç dünyalarını büyük bir başarıyla ve şiirsel bir anlatımla sergiledi. Konularının özgünlüğüyle dikkat çekti. İlk yapıtlarında ilerici ve toplumcu bir çizgi izledi. Daha sonra gelenekçi bir yola girdi.

Romancının bilim adamı kadar nesnel olması gerektiğini ileri sürerek, sanatta tek birim olarak insanı ele aldı. Topluma, insandan hareketle yönelmeyi seçti. Son yapıtlarında tarihsel konulara yöneldi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öyküleri; Oğlumuz, Yarın Diye Bir Şey Yoktur, İki Uyku Arasında; romanları; Siyah Kehribar, Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara'da, Firavun İmanı, Osmancık, Yağmur Beklerken, İbişin Rüyası, Dönemeçte, Gençliğim Eyvah; oyunları; Ayakta Durmak İstiyorum, Akümülâtörlü Radyo.

Önceki
Önceki Konu:
Birsel, Salah
Sonraki
Sonraki Konu:
Buyrukçu, Muzaffer

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: