Bukalemun - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Chamaeleon vulgaris. Pullu sürüngenler takımının bukalemungiller familyasının örnek tipi olan hayvan. Kertenkeleye benzeyen sürüngen bir canlıdır. Uzunluğu 10-30 cm kadardır. Avını yakalamak için yapışkan dilini kullanır. Çevresindeki böcekleri hızla hareket ettirdiği diliyle yakalar. Daha büyük avları için güçlü ayaklarını ve kuyruğunu kullanır. Gözleri iki farklı yöne doğru bakabilir.

Bukalemunlar çok ağır hareket eden, ağaçlarda ve çalılar üzerinde yaşayan hayvanlardır. Derilerinde renk maddesi denilen "kromatoforlar" bulunur. Bu sayede bulundukları ortama renk uyumu sağlayarak düşmanlarından korunurlar. Bukalemunlarda sempatik sinir sisteminin salgısıyla pigmentlerin dağılması ve toplanması sağlanarak renk değişimi meydana gelir. Böylece çok ağır hareket eden bu hayvan, bulunduğu ortamda fark edilmeden güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Önceki
Önceki Konu:
Buji
Sonraki
Sonraki Konu:
Buldozer

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: