08/12/2009 20:17
Besinlerin soğutularak bozulmadan kalmalarını sağlayan, ısı yalıtımlı ve iç kısmının sıcaklığı, soğutucu bir sistemle ayarlanabilen elektrikli araç.

İnsanlar tarihin çok eski dönemlerinden beri yiyeceklerini bozulmadan saklamak için sebzeleri kurutmak, salça ve reçel yapmak gibi çeşitli yöntemler kullanıyorlardı. Soğuk kuyu ve buzlu mağaralarda bırakılan yiyecek ve içeceklerin bozulmadan saklanabildiğini keşfeden ilk insanlar, pithos adlı buzdolabı işlevi gören büyük küpler üretmeye başladılar. Pithosların içine konulan yiyecek ve içecekler bozulmadan uzun süre saklanabiliyordu. Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında besin maddeleri dağlardan taşınan buz ya da karla soğutuluyordu. Daha sonra Yeni Çağa gelindiğinde soğuğun yiyecek ve içecekler üzerindeki koruma etkisini sürekli kılmak isteyen bilim adamları, eterle çalışan ilk buz makinesini yapmayı başardılar. Ardından 1805'te Oliver Evans tarafından ilk buzdolabı ABD'de icat edildi.

Günümüzde tüm dünyada yiyecek ve içeceklerin uzun süre güvenli bir şekilde saklanması için buzdolapları kullanılmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Babür
Sonraki
Sonraki Konu:
Berfe, Süreyya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi