08/12/2009 20:17
(1876 İstanbul - 1950 İstanbul) Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk genelkurmay başkanı. Babası Topçu Miralay (albay) Ali Sırrı Beydir. Fevzi Çakmak, Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi ve Kuleli Askeri İdadisinde okudu. 1896'da Harbiye Mektebini, 1898'de Erkân-ı Harbiye (kurmay) Mektebini bitirdi. Kurmay yüzbaşı rütbesiyle orduya katıldı. Birçok cephede savaştıktan sonra tuğgeneral rütbesiyle 5. Kolordu Komutanlığına getirildi. I. Dünya Savaşı'nda 5. Kolordu Komutanı olarak Çanakkale Cephesi'nde savaştı. Kanlıdere ve Kerevizdere'nin savunulmasında önemli rol oynadı. 1915'te Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal'e vekâlet etti. Çeşitli ordu komutanlıklarında bulundu. Gösterdiği başarılardan dolayı korgeneralliğe yükseltildi. Mondros Mütarekesi'nden sonra harbiye reisliği ve nazırlığı yaptı.

17 Nisan 1920'de Anadolu'ya geçerek Milli Mücadeleye katıldı. 3 Mayıs 1920'de Milli Savunma Bakanlığına getirildi. İkinci İnönü Savaşı'ndan sonra 3 Nisan 1921'de orgeneralliğe yükseltildi. Bu arada Erkân-ı Harbiye reisliği (Genelkurmay Başkanlığı) yaptı. Başkomutanlık Meydan Savaşı'ndan sonra 3 Eylül 1922'de mareşal oldu. Daha sonra Erkân-ı Harbiye reisliğinin yanı sıra Garp Cephesi Komutanlığına getirildi. 1924'te asker milletvekillerinden bir görevi tercih etmeleri istenince Erkân-ı Harbiye reisliği görevinde kaldı. Yirmi üç yılı aşkın bir süre bu görevi yerine getirdikten sonra emekli oldu.

1946 yılında Demokrat Parti listesinden İstanbul bağımsız milletvekili seçildi. 1948'de Demokrat Partiden ayrıldı. 20 Temmuz 1948'de Millet Partisinin kurucularından oldu. Partinin fahri başkanı seçildi. Fevzi Çakmak'ın Rumeli'nin Suret-i Ziyâı ve Balkan Harbinde Garp Cephesi Hakkında Konferanslar, Büyük Harp'te Şark Cephesi Hareketleri adlı kitapları vardır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: