08/12/2009 20:17
İç Anadolu bölgesi ile Karadeniz bölgesi arasında yer alan bir ilimiz. Yüz ölçümü 8454 km2, nüfusu 270 355 (2000), il plâka kodu 18'dir. İlçeleri: Merkez, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Eskipazar, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta Ovacık, Şabaözü ve Yapraklı'dır.

Çankırı ilinin büyük bir bölümü dağlarla kaplıdır. En önemli dağları, Ilgaz dağları ile Köroğlu dağlarıdır. Bu dağlar Devrez Çayı ve Çerkeş Suyu'yla birbirinden ayrılır. Öteki önemli akarsuları; Kızılırmak, Acıçay ve Tatlıçay'dır. Çankırı ilinde genellikle karasal iklim egemendir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Doğal bitki örtüsü zengin değildir. Köroğlu ve Ilgaz dağlarında ormanlık alanlar vardır.

Çankırı halkının yarısından çoğu kırsal bölgelerde yaşar ve geçimini tarımla sağlar. İldeki en önemli tarımsal ürün buğdaydır; buğdayın yanı sıra, baklagiller, kavun, karpuz ve patates de yetiştirilir. Hayvancılık ekonomide önemli bir yer tutar. En çok koyun ve Ankara keçisi beslenir. Ayrıca arıcılık da yapılır. Sanayisi pek gelişmemiştir. Kereste, yem, süt ürünleri, un, alçı, tuğla ve askeri donanımla ilgili küçük işletmeleri vardır. Çankırı'da linyit, perlit, magnezit ve kaya tuzu yatakları bulunur.

Önceki
Önceki Konu:
Çanakkale
Sonraki
Sonraki Konu:
Çek Cumhuriyeti

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: