08/12/2009 20:21
BM Savaş Suçları Başsavcısı Carla del Ponte, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne savcı olarak Louise Arbour'un yerine 1999 yılının Ağustos ayında atandı.

9 Şubat 1947'de İsviçre'nin Lugano kentinde doğan del Ponte, Bern, Cenevre ve Britanya'da hukuk öğrenimi gördü ve hukuk yüksek lisans derecesini 1972'de aldı. Çalışmalarını tamamlamasının ardından del Ponte, Lugano'da özel bir hukuk firmasına katıldı; buradan kendi hukuk firmasını kurmak üzere 1975'te ayrıldı. 1982'de Lugano bölgesi soruşturma hakimliğine atanan del Ponte, daha sonra aynı yerde halk savcılığına atandı. Halk savcısı olarak sahtekarlık, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı, terörizm ve casusluk gibi konularla ilgilendi.

Bu görev sırasında yargıç Giovanni Falcone ile birlikte İsviçreli karapara aklayıcıları ile İtalyan uyuşturucu kaçakçıları arasındaki "pizza bağlantısı" adı verilen bağlantıyı ortaya çıkaran del Ponte'nin partneri Falcone arabasına konulan bir bombanın patlatılması ile öldürüldü. Del Ponte, Palermo'daki evinin temellerine yerleştirilen yarım ton patlayıcının patlamadan fark edilmesi dolayısı ile Falcone'den daha şanslı çıktı ve ölümden döndü. Falcone'nin ölümü del Ponte'nin örgütlü suçlarla mücadele azmini artırmıştır.

5 yıl boyunca İsviçre başsavcısı olarak görev yapan del Ponte, savaş suçları ile uğraşmak için 1999'da Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemeleri'ne katıldı. Del Ponte, Balkanlar'da 1990'larda yaşanan çatışmalarda meydana gelen savaş suçları ile ilgili görüşlerini "Mağdurlar ve hayatta kalanlar için adalet sağlanması ulusal ve uluslararası çapta bütünlüklü bir çaba harcanmasına bağlıdır" diyerek belirtmiştir.

Eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'e karşı açılan davanın çok önemli olduğunu belirten del Ponte, bununla birlikte belli başlı savaş suçluları adalet önüne çıkarılıncaya değin durmamaya ant içtiğini söylemiştir.

Del Ponte, boşanmıştır ve tek çocukludur.

Önceki
Önceki Konu:
Erhard Busek
Sonraki
Sonraki Konu:
George Robertson

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: