22/04/2013 18:00
Caz, kökeni Afrika olan ancak Amerika'da gelişme gösteren bir müzik türüdür. Zencilerin müziği olarak bilinen caz, birkaç müzik türünün bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İngilizce "Jazz" olarak ifade edilir. Cazın temel özelliklerinden biri ritmidir.

Caz melodisi Afrika ve Avrupa müziğini bir araya getirir. Bunlar armoni ve emprovizasyondur. Armoni daha çok Avrupa'dan gelir. Emprovizasyon ise doğaçlama yoluyla çalınma şeklidir. Zira caz parçalarının çoğu doğaçlama yoluyla çalınır.

Cazın gelişimindeki önemli adımlar New Orleans'daki müzisyenler tarafından 1880'li yılların başında atılmıştır. Bazen Dixieland adı da verilen New Orleans cazı, blues ve siyah dini müziğin ruhunu taşır. Kesik tempolu zenci müziği ve Avrupa folk müziğinin de ezgilerini içermektedir. Caz, yalnızca geçmişte değil günümüzde de çok sevilen ve dinlenen müzik türlerindendir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: