Celali İsyanları - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Onaltıncı ve 17. yüzyıllarda Anadolu'da Osmanlı devlet yönetimine karşı yapılan ayaklanmalar. Celâli sözcüğü, Yavuz Sultan Selim döneminde binlerce taraftarıyla ayaklanan "Bozoklu Celâl" adından gelir. Bu isyanlar bastırılmış; ancak Anadolu'da meydana gelen iç isyanlar ve karışıklıklara Celâli isyanları denilmeye devam edilmiştir. Osmanlı Devleti için büyük sorun oluşturan ve devlet yönetiminin bozulması, uzun süren savaşlar nedeniyle ekonominin bozulması, vergilerin artması, taşrada bulunan yöneticilerin halka olumsuz davranışları gibi nedenlerden kaynaklanan Celâli isyanlarının en önemlileri; Canbolatoğlu, Karayazıcı, Abaza Mehmet Paşa, Kalenderoğlu ayaklanmalarıdır.

Celâli isyanları bazen ödün verilerek bazen de şiddet kullanılarak zor da olsa bastırılmış; ancak isyanlar sonucunda Anadolu'da dirlik ve düzen bozulmuş, ekonomik hayat felce uğramıştır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Celan, Paul

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: