08/12/2009 20:17
Eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin, kırkayaklar (Myriapoda) sınıfının, çıyanlar (Chilopoda) takımındaki türlere verilen genel ad. Çıyanlar uzun ve yassı bedenlidir. Büyüklükleri 3 mm ile 35 cm arasında değişir. Baş bölgesi belirgin bir biçimde gövdeden ayrıdır; üstten basıktır ve ön tarafında antenler bulunur. Gövdeleri çok sayıda halkadan oluşur. Her halkada bir çift bacak vardır.

Üç binin üzerinde türü bulunan çıyanlar, yaşam alanı olarak dünyanın sıcak ve tropik bölgelerini seçmişlerdir. Ülkemizde de bulunurlar. Çıyanların ılıman bölgelerde yaşayanları kırmızı-kahverengi olur. Tropiklerde yaşayanlar da kırmızı, sarı, yeşil ya da bunların karışımı olan renklere sahiptir.

Gündüzleri, ağaç kabukları, büyük ve yassı taşların, yaprakların altına saklanırlar. Işıktan kaçarlar. Geceleri avlanmak amacıyla ortaya çıkarlar. Bütün çıyan türleri etçildir. Avlarının yakalanmasında zehir bezleri büyük bir rol oynar. Uzun bacaklı olduklarından hareketleri hızlıdır. Bazı büyük türlerinin sokması insanlar için bile tehlikeli olabilir.

Önceki
Önceki Konu:
Engerek
Sonraki
Sonraki Konu:
Fitre

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi