08/12/2009 20:19
VEFAT-HABER

Trafik canavarı Koryürek’i aldı

Hasan ÖRNEKOĞLU/İSTANBUL

Hürriyet 20 Ocak 2008

Atletizmde Türk basının duayenlerinden Cüneyt Koryürek, İstanbul Harbiye’de karşıya geçerken otomobilin çarpmasıyla yaşamını yitirdi. Otomobil sürücüsü Nevzat Arslan gözaltına alındı.

GAZETECİ Cüneyt Koryürek (77), Harbiye’de caddeden karşıya geçerken bir otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Türk spor medyasının duayenlerinden Cüneyt Koryürek dün saat 17.00 sıralarında sahibi olduğu Delta Ajans’ın Elmadağ, Cumhuriyet Caddesi’ndeki bürosundan çıktı. TRT binası önünden yolun karşısına geçerken hızla gelen bir otomobil Koryürek’e çarptı. Metrelerce fırlayan Cüneyt Koryürek ağır yaralı olarak Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kalbi 2 dakika durdu

Kafatasında kırık, beyninde kanama ve pıhtılaşma, leğen kemiği ve göğüs kafesi ile sol bacağında kırıklar tespit edilen Cüneyt Koryürek’in kalbi, hastanede durdu. Doktorlar iki dakika boyunca müdahale ederek Koryürek’in kalbini çalıştırdı. Yoğun bakım ünitesine alınan Koryürek saat 22.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Türkiye’nin önde gelen atletizm otorite ve yazarlarından olan Koryürek’in kaza geçirdiği haberi üzerine hastaneye akın eden meslektaşları ve sevenleri acı haberle şoke oldu.

Koryürek’e çarpan tekstilci Nevzat Arslan (27), Harbiye Polis Merkezi’ndeki ifadesinde, "Trafik ışıkları yoktu. Birden önüme çıktı. Frene bastım ancak duramadım" dedi. Nevzat Arslan’ın alkollü olmadığı belirtildi.

Avrupa Şampiyonu atlet Süreyya Ayhan’ı keşfederek Türk sporuna kazandıranlardan biri olan Cüneyt Koryürek, çeşitli yıllarda Atletizm Federasyonu’nda, Genel Sekreter, Asbaşkan ve Başkan olarak görev yaptı. Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde atletizm, olimpiyatlar ve genel konular üzerinde yazılar yazdı ve köşe yazarlığı yaptı. TRT için atletizm programları hazırladı, olimpiyat oyunlarında yorumcu olarak görev aldı. 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın basın Müşavirliği görevinde bulundu. Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Avrasya Kıtalararası Maratonu Yarış ve Organizasyon Direktörlüğü görevinde de bulunan Cüneyt Koryürek, 7 olimpiyatta gazeteci olarak çalıştı.

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

Cüneyt Koryürek 1931'de Ankara'da doğdu. Liseyi Ankara Koleji'nde, üniversiteyi Fresno State College, Kaliforniya'da (ABD)tamamladı. (Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Yakın Çağlar tarihi). Askerliğini Genelkurmay Başkanlığı'nda Yedek subay olarak yaptı, burada General Cevdet Sunay'ın tercümanı olarak çalıştı.

Çalışma hayatına serbest muhabir ve basın danışmanı (1960 Roma Olimpiyatları ve 1960 Amerika Seçimleri) olarak başlayan Koryürek, Ankara'da Daily News'da Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. 1962'de sahibi ve yöneticisi olduğu Delta Ajansı Ankara'da kurdu.

Reklam ve Halkla İlişkiler konusunda çalışan Delta Ajans 1973'te İstanbul'a taşındı. Koryürek, Siyasal Bilgiler Fakültesi Yüksek Gazetecilik Okulu'nda Reklamcılık, Ankara İktisat Fakültesi Yüksek Gazetecilik Okulu'nda Halkla ilişkiler, İstanbul Marmara Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Okulu'nda Gazetecilik dersleri verdi.

Cumhurbaşkanı Sunay'ın Basın Müşavirliğini yaptı, Halkla İlişkiler Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. 'Avrasya Kıtalararası Maratonu' Yarış ve Organizasyon Direktörlüğü yaptı, Yedi Olimpiyat'da gazeteci olarak çalıştı.

Olimpiyatlar konusunda TRT'de programlar yapan Koryürek, bu konuda yayınlanan iki kitabına ilaveten, İstanbul Olimpiyatları Hazırlama ve Düzenleme Kurulu için yeni bir kitap hazırladı. 'Lider ve Liderlik' ve 'Harf İnkılabı' adlı kitapları yazdı. Eğitim aldığı Amerika Üniversitesi'nde okul takımında yarıştı, okul takımı Tmenajeri olarak görev aldı, antrönörlük kurslarına katıldı.

Türkiye'de çalıştığı bazı atletler Türkiye ve Balkan rekoru kırdılar. AIPS Kartı sahibi olan Koryürek, Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslar arası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyesidir. Çeşitli yıllarda Atletizm Federasyonu'nda, Genel Sekreter, Asbaşkan ve Başkan olarak görev yaptı.

Son olarak NTV'de yayınlanan Atletizm Aktüel programında yorumcu olarak görev yapıyordu. Cüneyt Koryürek ayrıca, Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde atletizm, olimpiyat ve genel konular üzerinde yazılar yazdı.

Gazeteci Cüneyt Koryürek, 19 Ocak 2008 günü İstanbul, Şişli Harbiye'de yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan gazeteci Cüneyt Koryürek'e bir otomobil çarptı. Ambülansla Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Koryürek'in kafatası ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar meydana geldi. Hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Koryürek, aynı gün yaşamını yitirdi.

Önceki
Önceki Konu:
İsmail Kahraman
Sonraki
Sonraki Konu:
Bülent Hiçsönmez

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu