08/12/2009 20:19
Cüneyt Mengü

Türkmen Kurultayı Divan Eski Başkanı

1949 yılında Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te, Üniversite eğitimini Bağdat Üniversitesi Ticaret ve İktisat Fakültesi ve Al-Mustansiriyya Üniversitesi Hukuk ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. 1979 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde İş İdaresi konusunda yüksek lisansını bitirdi. Evli ve bir çocuk babası olan Mengü, 1983 – 1985 yılları arasında özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yaptı. Daha sonra 1985 yılında kendi firmasını kurarak turizm sektörüne girdi. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orta Doğu Turizm Pazarı’nın Türkiye Açısından Analizi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Uzun yıllar Irak ve Türkiye’de Irak Türklerinin haklı davasını savundu. 1985 – 1992 yılları arasında değişik dönemlerde Irak Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığını yürüttü. Irak Türkmen Cephesi’nin kurucusudur. Irak Milli Kongresi (INC) üyesi olarak 1999 New York Konferansı ve 2002 Londra konferansında sözcülük yaptı. 2003 yılı Ocak ayında Türkmen delegesi olarak Davos Ekonomik Forum’una katıldı. 2003 yılı Şubat ayında Irak’ın geleceği ile ilgili Irak’ın Selahaddin kentinde ve yine aynı yılda Ankara’da yapılan uluslar arası toplantılara iştirak etti. Saddam’ın devrilmesinden sonra Bağdat Konferansına katıldı ve Kerkük’te Türkmen Meclisini kurdu. 2003 yılı Eylül ayında 750 delegenin iştirak ettiği 3. Türkmen Genel Kurulu’na başkanlık yaptı. Halen turizm sektörü ile birlikte İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda ders vermektedir.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) faal üyedir. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası faal üyesi olup Turizm ve Seyahat Acenteleri Meslek Komitesi üyeliğinde bulundu. Ulusal ve uluslararası sempozyum ve toplantılarda sunulmuş bildirileri ve yayımlanmış makale, inceleme ve araştırma yazıları vardır.

Önceki
Önceki Konu:
Cevdet Nacar
Sonraki
Sonraki Konu:
Ekrem Pamukçu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: