08/12/2009 20:17
(1809 Shrewsbury, İngiltere - 1882 Down, İngiltere) Evrimin işleyişini açıklayan ünlü İngiliz bilim adamı. Darwin, düşünce tarihi açısından olağanüstü öneme sahip birkaç bilim adamından biridir. ‘Doğal Ayıklama' ilkesine dayalı evrim kuramının kurucusu olan Darwin, Edinburgh ve Cambridge üniversitelerinde tıp ve ilâhiyat öğrenimi gördü. 1831'de üniversiteyi bitirince Beagle adlı gemiyle 5 yıllığına geziye çıktı. Pasifik adalarında gözlem ve incelemelerde bulunan Darwin, yolculuk notlarını 1840'ta yayımladı. Türlerin Kökeni adlı dünyaca ünlü eserini 1859'da yayımlayan Darwin, sağlam ve bilimsel kanıtlara dayanan kuramıyla bütünlüklü ve kendinden sonrakilerin önünü açıcı bir evrim kuramı kurmuş oldu.

Darwin, Beagle yolculuğu sırasında elde ettiği bulgulardan yararlanarak evrim kuramını geliştirdiğinde, tarih boyunca hiçbir bilimsel buluşun yol açmadığı bir kargaşaya neden oldu. Kuramını oluştururken fizyonomi ve antropolojinin, anatomi ve genetiğin, zooloji ve botaniğin ve daha birçok bilim alanının birikimlerinden ve kaynaklarından yararlandı. Darwin'in evrim kuramı, toplumsal olarak tüm insanlığı derinden etkileyecek bir sonuca varmıştır. Buna göre, insanlar ve öteki tüm canlılar, milyonlarca yıl süren kapsamlı ve karmaşık bir evrimleşme sürecinde türemişlerdir.

Önceki
Önceki Konu:
Darülfünun
Sonraki
Sonraki Konu:
Adalet Divanı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: