27/02/2013 18:00
Özellikle anadoluda düğünlerin vazgeçilmez çalgılarındandır davul. Tokmağın şiddetine göre daha gür ses çıkarır. Peki hiç merak ettiniz mi davul zarı onca tokmak darbesine rağmen neden delinmez?

Davul zarının sağlam olmasının tek nedeni deriden yapılmış olmasıdır. Yapısı gereği sağlam olan hayvan derileri, tabi tutuldukları işlemler sonucu daha da sağlam hale getirilir. Genellikle koyun veya keçi derisinden üretilen davul zarları uzun yıllar hasar görmeden kullanılır. Gevşeme ve yırtılmayı önlemek için ise davulun iki yüzüne geçirilen çemberler kullanılır. Derinin gerginleşmesini sağlayan çemberler, kasnak bağı yardımıyla da sağlamlaştırılır. Böylece davul zarı sert ve sürekli tokmak darbelerine karşı delinmeden kullanılır.

Yanlış yöntemlerle veya yanlış hayvanlardan elde edilen deriler fiyat olarak uygun olsalar da sağlamlık açısından iyi değildir. Bu tip derilerin davullarda kullanılmasında delinme meydana gelebilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: