08/12/2009 20:17
(1924 Isparta - ) Türk devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı. Süleyman Demirel, 1924'te Isparta'nın İslâmköy bucağında doğdu. 1949'a İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra, öğrenimini Amerika'da sürdürdü. Daha sonra yurda dönerek Devlet Su İşleri Barajlar Dairesi başkanı oldu. Birçok baraj projesinde çalıştı.

Daha sonra serbest mühendislik ve öğretim üyeliği yaptı. 1962'de Adalet Partisine üye olarak siyasete atıldı. 1964'te bu partinin genel başkanı oldu. 1965'te, Adalet Partisi koalisyon ortağı olarak hükümete girince, Demirel başbakan yardımcısı ve devlet bakanı olarak hükümette yer aldı. Aynı yıl yapılan seçimleri Adalet Partisi kazandı ve Demirel başbakan oldu.

Süleyman Demirel, 1965-1993 yılları arasında yedi kez başbakan olarak Türk siyasi tarihinde önemli bir yer edinmiştir. 1993 yılında Turgut Özal'dan boşalan cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. Yedi yıllık görevini tamamladıktan sonra, 2000 yılında yerini Ahmet Necdet Sezer'e bıraktı.

İLGİLİ KONULAR

Turgut Özal, Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı

Önceki
Önceki Konu:
Demokrasi Tarihi
Sonraki
Sonraki Konu:
Eyyã›biler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: