10/03/2013 21:00
Aslında deniz suyunun neden tuzlu olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Deniz suyunun milyonlarca yıldır yaklaşık olarak aynı tuz oranında olması, ortaya atılan denizin neden tuzlu olduğu teorisini yalanlıyor.

Bilim insanları bundan çok seneler önce yaptığı araştırmalarda ortaya koydukları teroi; yağmur sularının kayaların yüzündeki tuzları eriterek nehirler vağıstasıyla denizlere taşıyarak denizleri tuzlu hale getirdiğiydi. Fakat milyonlarca yıl deniz suyundaki tuz oranın değişmesi bu teoriyi pekte doğru kılmıyor. Bilim insanları yine de bu konu hakkında, nehirler vağıstasıyla denize taşınan tuzların denizin dibindeki taşlar tarafından emildiğini ve  deniz içerisindeki diğer kimyasallarla birleşerek çözeltisinden ayrıldığını, bu sayede denizdeki tuz oranın azaldığı söylemektedirler. Zira bilim insanarının teorisine göre deniz suyunun milyonlarca yıl aynı tuz oranında kalması mümkün değildir. Çünkü nehirlerden taşınan tuzlar ile deniz suyunun tuz oranı her geçen gün artması gerekirdi.

Deniz suyunun neden tuzlu olduğunu tam bilemesekte, dünyadaki denizlerin tuzluluk oranı %3,1 ' %37 arasında değişmekte. Ortalama 1 kilogram suda 31 ' 37  gram arası tuz bulunur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: