Dick Cheney - Bilgiler
08/12/2009 20:20
1940 yılında doğan Cheney, 1969’da siyasete atıldı. ABD’nin eski başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford yönetiminde yer alan Cheney, 1989’da baba Bush döneminin savunma bakanı oldu. Katı muhafazakarlığı ile tanınan Cheney, bu dönemde özellikle Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle patlayan Körfez krizi sırasında birkaç kez Türkiye'yi ziyaret etti. Daha önce de Amerikan Kongresi'nde sözde "Ermeni soykırımı" tasarısına karşı etkin işlev üstlenen Cheney, savunma bakanlığı döneminde Türkiye'ye silah aktarımı konusuna Kongre'nin engel çıkarmasına mani olmuştu.

Baba Bush’un siyaseti bırakmasından sonra o da siyaseti bıraktı ve petrol işine girdi. Fakat siyaset’ten sadece iki dönem uzak kalabildi ve 7 Kasım 2000 yılında yapılan Amerikan seçimlerine katıldı ve George W. Bush’un kabinesinde bakan oldu.

Seçimlerden sonra çıkan yorumlarda devletin başına Bush değil Cheney’in geçtiği sık sık vurgulandı.

Başkan Bush’un, alkolizm ile gölgelenmiş, mesleki açıdan hiçbir başarı içermeyen, 40 yaşına dek sürmüş uzatmalı bir "delikanlılık" dönemi ardından, siyaset merdiveninde kısa sürede yükselmesini "herşeyden çok soyadına borçlu olduğu" ise genel kabul görüyor ve bu şekilde yorumlar yapılıyordu. Ve sık sık babasıyla karşılaştırılıyor ve en sonunda yetersizliğine hüküm veriliyordu. Nitekim Cheney’in bu koşullarda gelerek bizzat devletin başına geçeceği ve bunun da baba bush tarafından ayarlandığı iddia ediliyordu.

İşte bütün bu etmenler de, ABD’nin Bush’tan ziyade, başkan yardımcısı Dick Cheney’nin damga vuracağı yorumuna yol açıyordu. Cheney, bir "baba yadigarı." Körfez Savaşı yıllarında savunma bakanlığı yapan, daha önce Kongre’de hizmet vermiş, Washington’ın eskilerinden, entellektüel derinliğe sahip bir siyaset kurduydu.

Nitekim 11 Eylül saldırılarından sonra Başkan Bush’un tedirginliğinin ötesinde kararlı davranışıyla açıkları kapattı. Afganistan savaşında yaptığı açıklamalar ve Ortadoğu’ya 2002 yılının Şubatı’nda yaptığı gezideki kararlı tutumu ABD’nin bizzat Cheney tarafından yönetildiği yorumu yapıldı.

Halen petrol işleriyle de uğraşan Cheney evli ve iki çocuk babası.

HABER

Dick Cheney Kritik Dosyalarla Geliyor/Ayrıntılar için tıklayınız...

Önceki
Önceki Konu:
Dr. Nevzat Altığ
Sonraki
Sonraki Konu:
M. Recai Kutan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: