08/12/2009 20:17
Dinleme, sözlük anlamıyla sesleri işitmek için kulak vermektir. Daha geniş anlamda dinleme, önceden hazırlık yaparak söylenilenleri, okunanları, konuşulanları anlamak için dikkat kesilme ve değerlendirme yapmaktır.

Dinlemenin yaşamımızda önemli bir yeri vardır. Yaşamımızın önemli bir kısmı dinleme ile geçer. Okulda öğretmenlerimizi ve arkadaşlarımızı; evdeyken annemizi, babamızı ve kardeşlerimizi; oynarken oyun arkadaşlarımızı dinleriz. Bunun yanında radyo, kaset, CD dinleriz.

Dinleme, önemli ve zorunlu öğrenme yollarından biridir. Birikimlerimizin büyük bir bölümünü dinleme yoluyla kazanırız.

Dinleme ile konuşma arasında doğrudan bir ilgi vardır. Tüm dinleme etkinliklerinde bir de konuşma etkinliği vardır. Belirli bir süre dinleyici konumunda olanlar bir süre sonra da konuşmacı olurlar. Bu nedenle hem dinlemesini hem de gerektiğinde konuşmasını bilmek gerekir. Dinleme demokrasi anlayışının bir gereğidir. Birbirini dinlemesini bilmeyen bireylerden oluşan toplumlarda demokrasi gelişmez. Dinleme eğitiminin yeterli düzeyde verilmediği toplumlarda uzlaşma, yerini kargaşa ve anarşiye bırakır.

Dinlemekten amaç kavramaktır. Dinleme sonunda bir anlama, kavrama olmamışsa dinleme boşa yapılmıştır.

İLGİLİ KONULAR

Dinleme Türleri

Önceki
Önceki Konu:
Dinleme Türleri
Sonraki
Sonraki Konu:
Divan Edebiyatı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: