03/05/2013 10:00
Diyabetin Türkçe karşılığı şeker hastalığıdır.Kandaki şekerin yükselmesi ile kendini gösteren bir hastalıktır.Gençler de ve orta yaşlı insanlarda görülebilmektedir.

Diyabet, tip 1 ve tip 2 olmak üzere başlıca iki türe ayrılır.Tip 1 diyabet daha çok gençlerde ortaya çıkar ve yalnızca insülinle tedavi edilir.Tip 2 diyabet ise erişkin şişman kişilerde görülür.

Dünyada diyabet hastalığı her geçen gün çoğalmaktadır.Dünya Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre yaklaşık 190 milyon kişi diyabet hastasıdır.Türkiye'de ise neredeyse her 10 insandan birisi diyabet hastasıdır.Diyabet hastalığının aileden gelme olasığı oldukça yüksektir.Ancak hareketsiz bir yaşam ve şişmanlık diyabeti tetikleyen en önemli faktörlerdir.

Diyabetin belirtileri çok su içme, sık idrara çıkma, geceleri idrara kalkma, çok yemek yeme ve buna rağmen kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk ve bulanık görmedir.Tip 2 diyabet sinsi bir hastalıktır.Belirtileri uzun yıllar anlaşılmayabilir.Bunun için 45 yaşını geçmiş her bireyin diyabet testi yaptırması gerekir.

Diyabet tedavisinin asıl amacı kan şekerini normal seviyeye indirmektir.Diyabet hastalarının doktor gözetiminde uygun bir diyet programına girmeleri gerekir.Böylece hem kan şekerini yükseltecek yiyecekler yememiş olur, hemde kilo verir.Gerekirse doktor gözetiminde ilaç tedavisine de başlanması gerekir.Tip 1 diyabet hastalarının tek tedavisi ise insülindir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu