Doğalgazın ticari amaçlı kullanımı, gaz endüstrisinin babası olarak bilinen iskoç mühendisi William Murdock' un kömürden gaz elde etme tekniklerini geliştirmesiyle 18.y.y' da hız kazanmıştır. İlk modern üretim ve tüketim tekniklerine 19.y.y' da ABD' de rastlanmaktadır. William Hart 182 yılında New York eyaletinde Erie gölü yakınlarında yaklaşık 9 metre derinlikten 4 cm çapında bir boruyla çıkarttığı doğalgazla Freodania kasabasını ışıklandırmıştır. İlk endüstriyel kullanımı ise 1841 yılında ABD' nin Virginia eyaletinde tuz üretiminde görülmüştür. Doğalgazın evlere girmesiyle 1885 yılında Wilhem Bunsen' in "mavi alev gaz ocağı" nı geliştirmesiyle olmuş. Büyük ölçekteki ilk tüketim 1890' lerde ABD' de Pensylvania eyaletinde 500m ile yakın gaz borusu döşemesiyle gerçekleştirilmiştir.

II. Dünya savaşı' na kadar doğalgaz teknolojisi ABD dışındaki ülkelerde yok denecek kadar azdır. Daha sonra Avrupa' da özellikle Hollanda' da Kuzey Afrika' da, Pakistan' da ve Sovyetler Birliği'nde önemli kaynakların bulunmasıyla Doğalgaz üretim ve tüketimi yaygınlaştı.

Eldeki belgelerden, doğalgaz ilk olarak yakıt amacıyla Çın' de kullanıldığı bilinmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu