08/12/2009 20:21
Dragan Caviç, Bosna Hersek'de 2002 yılının Ekim ayında gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından, 28 Kasım 2002'de, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu. Caviç, eski cumhurbaşkanı Mirko Saroviç'in yerini aldı. Caviç, en yakın rakibi Milan Jeliç'in yüzde 22.1'lik oy oranına karşılık olarak, oyların yüzde 35.9'unu aldı. Seçimlere katılma oranı yüzde 53.9 olarak gerçekleşti.

10 Mart 1958'de Zenica'da doğan Caviç, ilk ve orta öğrenimini Banja Luka'da tamamladı. Caviç, 1980 yılında Banja Luka Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nden mezun oldu. Ekonomist olarak çalışan Caviç, özel ve resmi bir çok özel şirket ve devlet kuruluşunun mali hizmetler ve ticaret müdürlüğü görevinde bulundu. Sırp Demokratik Partisi'nin üyesi olan Caviç, Haziran 1998'den Mart 2002'ye kadar partinin başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Parti, 2002 yılında Caviç'I genel başkan yardımcılığına seçti.

Caviç, 1998 yılında Sırbistan Cumhuriyeti Parlamentosu Ulusal Meclisi'ne seçildi fakat dönemin Yüksek Temsilcisi Carlos Westendorp tarafından, Dayton Barış Anlaşması sürecini engellediği gerekçesiyle görevden alındı. Caviç'in görevden alınması, siyasi faaliyette bulunmasının da yasaklandığı anlamına geliyordu; fakat bu karar, Westendorp'un yerine gelen Wolfgang Petritsch tarafından, Temmuz 1999'da iptal edildi. Caviç, 2000-2002 yılları arasında, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yaptı.

Evli olan Cavic'in, bir kızı bir de oğlu var.

Önceki
Önceki Konu:
Ahmet Hacıpasiç
Sonraki
Sonraki Konu:
İsmail Safi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: