29/03/2013 9:00
8 mart dünya kadınlar günü, kadın haklarının nasıl kazanıldığını ve bugüne kadar hangi zorluklarla gelindiğini hatırlamak amacıyla her yıl konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinliklerle kutlanan özel bir gündür.

Kadınlar gününün temeli aslında 26 ağustos 1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag şehrinde düzenlenen 2. uluslararası sosyalist kadınlar konferansı toplantısında atıldı. Bu toplantıda 8 mart 1857 yılında Amerika'nın New York şehrinde haklarını aramak amacıyla kendilerini savunan işçi kadınların gördüğü şiddet ve ölümle sonuçlanan olayların tekrarlanmaması için o günü oy birliği ile dünya kadınlar günü olarak kabul ettiler. 8 mart tarihi ise Rusya'nın Moskova şehrinde gerçekleştirilen 3. uluslararası sosyalist kadınlar konferansı toplantısında kesinlik kazandı. O günden sonra da 8 mart dünya kadınlar günü her yıl kutlanan uluslararası bir güne dönüştü.

Birleşmiş milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki işlerin %65'i kadınlar tarafından yürütülüyor. Buna karşın dünyadaki toplam gelirin yalnızca %10'u kadınların. Umarız birgün tüm dünyada kadın hak ve özgürlüğü gerçekten sağlanmış olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: