Elektrik Motoru - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren araç. Elektrik motoru, bir mıknatıs ve mıknatıs içerisinde bir eksen etrafında dönebilen sargılardan oluşur. Sargıların uçları metal bir bileziğe bağlıdır. Bileziklere dokunan fırçalar, üretecin kutuplarına bağlanır ve böylece sargıdan akım geçirilir. Akım, çerçeve şeklindeki sargıdan geçerken mıknatısın etkisiyle, çerçevenin bir parçası yukarıya doğru, bir parçası aşağı doğru itilir. Akım devam ettikçe, çerçeve kendi çevresinde aynı yönde döner. Mıknatısın kutupları ya da akımın yönü değiştirilirse, çerçevenin dönme yönü değişir. Bir elektrik motorunda birçok sargı vardır. Her sargıya etki eden kuvvetlerin bileşkesiyle motor döner.

Motordan elde edilen dönme hareketinden yararlanarak, evlerimizdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, mikser, vantilâtör, elektrik süpürgesi, teyp, pikap gibi birçok araç çalışır. Elektrik treni, tramvay gibi ulaşım araçlarını çalıştıran da yine elektrik motorlarıdır.

İLGİLİ KONULAR

İndüksiyon Akımı

Önceki
Önceki Konu:
Elektrik Santrali
Sonraki
Sonraki Konu:
Elektrik Enerjisi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: