Emziren anne kan verebilir mi? - Bilgiler
Daha önce bir makalemizde kan vermenin faydalarından bahsetmiştik. Aynı durumun emziren anneler için geçerli olmadığını savunan kimi uzmanlar kan verilmesini doğru bulmuyor, hatta zararlı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki gerçekten emziren annenin kan vermesi sakıncalı mıdır?

Emziren annenin kan vermesi tıbbi olarak mümkündür ancak normal veya sezaryen ile doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde kan verilmesi kimi uzmanlara göre tercih edilmeyen bir durumdur. Çünkü kan veren annenin rahatsızlanabileceği, kendini yorgun, halsiz hissedebileceği ve bebeğini emzirmede güçlükler yaşayabileceği söylenmektedir. Kimi uzmanlar da kansızlık problemi olmayan ve bol sıvı tüketen annelerin kan vermesinde bir sakınca olmadığını söylüyor. Bu durumda annenin karar vermesi en doğru sonuçtur.

Gebe anne kan veremez. Bunun yanı sıra gebelikten sonra, yani gebelik sonlandıktan veya sonlandırıldıktan sonra 6 hafta içinde kan verilmesi uygun değildir.

Emzirme sürecinde annenin demir ihtiyacı artacağı için kan vermeden önce demir seviyesini kontrol etmesi önerilir. Ayrıca, annenin sağlığına ve emzirme sürecine etkileri nedeniyle, kan vermeden önce doktoruna danışması önerilir. Kan vermek, bazı durumlarda anne ve bebeğin sağlığına zarar verebileceğinden, her zaman dikkatli olunmalıdır.

Eğer emziren anne kan vermişse, muhakkak bol bol sıvı ve kan yapıcı besinler tüketmelidir. Aynı zamanda kan verdiği koluyla da bebeğini taşımamalıdır. Ancak emzirme süresince anne ve bebek için herhangi bir risk unsuru olmaması açısından en doğru olan, kan bağışı yapmak için bu sürenin sonunu beklemektir.


Emziren anne kan verebilir, ancak bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Kan bağışı, bazı sağlık sorunlarına neden olabileceği için emzirme sürecinde olan annelerin kan bağışı yapmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.

Emziren anne kan verebilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

Bebeğin sağlığına etkisi olmamalı: Kan bağışı, bebeğin sağlığına zarar verebileceği için, bebeğin emzirme sürecinde olması ve sağlıklı olduğunun onaylanması gerekir.

Emzirme süresi: Kan bağışı için emzirme süresi bazı kuruluşlarda farklılık gösterebilir. Bazı kuruluşlar, en az 6-12 ay emzirme süresi olan annelerin kan bağışı yapabileceğini belirtmektedir.

Annenin sağlık durumu: Kan bağışı yapacak olan annenin sağlık durumu, kan bağışı kurallarına uygun olmalıdır. Bazı sağlık sorunları, kan bağışı yapılmasını engelleyebilir.

Kan bağışı merkezinin politikası: Kan bağışı merkezleri, farklı politikalara sahip olabilirler. Bazı merkezler, emziren annelerin kan bağışı yapmasına izin verirken, bazıları yapmamalarını tercih edebilirler.

Sonuç olarak, emziren anneler kan bağışı yapabilir, ancak sağlık durumlarına, emzirme süresine ve kan bağışı merkezinin politikalarına uygun olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, kan bağışı yapmadan önce doktorlarına danışmaları ve kan bağışı merkezinin kurallarını öğrenmeleri önemlidir.

Yapılan Yorumlar

Hafize kiric
Hafize kiric25 Şubat 2019

Emziren anneyim konyadayim küçük lösemi hastası bebeğe kan vermek istiyorum bana veya kendi bebeğime zarar verrmiyim sutumde tamamen azalirmi

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: