Daha önce bir makalemizde kan vermenin faydalarından bahsetmiştik. Aynı durumun emziren anneler için geçerli olmadığını savunan kimi uzmanlar kan verilmesini doğru bulmuyor, hatta zararlı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki gerçekten emziren annenin kan vermesi sakıncalı mıdır?

Emziren annenin kan vermesi tıbbi olarak mümkündür ancak normal veya sezaryen ile doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde kan verilmesi kimi uzmanlara göre tercih edilmeyen bir durumdur. Çünkü kan veren annenin rahatsızlanabileceği, kendini yorgun, halsiz hissedebileceği ve bebeğini emzirmede güçlükler yaşayabileceği söylenmektedir. Kimi uzmanlar da kansızlık problemi olmayan ve bol sıvı tüketen annelerin kan vermesinde bir sakınca olmadığını söylüyor. Bu durumda annenin karar vermesi en doğru sonuçtur.

Gebe anne kan veremez. Bunun yanı sıra gebelikten sonra, yani gebelik sonlandıktan veya sonlandırıldıktan sonra 6 hafta içinde kan verilmesi uygun değildir.

Eğer emziren anne kan vermişse, muhakkak bol bol sıvı ve kan yapıcı besinler tüketmelidir. Aynı zamanda kan verdiği koluyla da bebeğini taşımamalıdır. Ancak emzirme süresince anne ve bebek için herhangi bir risk unsuru olmaması açısından en doğru olan, kan bağışı yapmak için bu sürenin sonunu beklemektir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Hafize kiric
Hafize kiric25 Şubat 2019

Emziren anneyim konyadayim küçük lösemi hastası bebeğe kan vermek istiyorum bana veya kendi bebeğime zarar verrmiyim sutumde tamamen azalirmi

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: